AB'den THY'ye soruşturma

Hürriyet Haber
14 Şubat 2011 - 14:42Son Güncelleme : 14 Şubat 2011 - 14:45

AB Komisyonu, Türk Hava Yolları ve Lufthansa arasındaki kod paylaşımı anlaşmasının rekabeti ihlali oluşturup oluşturmadığını belirlemek için soruşturma başlattı.

AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, yolculara ciddi fayda sağlayabilecek kod paylaşımı anlaşmalarının aynı zamanda rekabeti kısıtlayıcı nitelikte olabileceği belirtildi.

Soruşturma kapsamında, kod paylaşımının THY ve Lufthansa'nın büyük oyuncular olduğu Münih-İstanbul ve Franfurt-İstanbul rotalarında fiyatları yükseltecek ve hizmet kalitesini düşürecek şekilde rekabetin ihlal edilip edilmediği araştırılacak.

AB Komisyonu eş zamanlı olarak Brussels Airlines ve TAP Portugal arasındaki kod paylaşımı anlaşmasının Brüksel-Lizbon rotasında rekabet ihlali oluşturup oluşturmadığını soruşturmaya başladı.

Soruşturma başlatılması AB Komisyonunun elinde rekabeti ihlal kanıtı bulunduğu anlamına gelmiyor. Soruşturma sonucunda rekabet ihlali belirlenirse AB Komisyonu şirketlere en fazla toplam satışlarının yüzde 10'una kadar para cezası uygulayabiliyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı