Dünya Haberleri

  AB’den Rusya’ya Türkiye uyarısı

  Güven ÖZALP / BRÜKSEL
  12.10.2015 - 23:25 | Son Güncelleme:

  RUSYA’nın Suriye’deki krize askeri unsurlarla müdahil olmasının sıkıntısını yaşayan Avrupa Birliği, Moskova’ya Türkiye uyarısı yaptı.

  Lüksemburg’da bir araya gelen AB dışişleri bakanlarının kabul ettiği sonuç bildirisinde, Türkiye kastedilerek, “Komşu ülkelerin egemen hava sahasına yönelik Rus ihlalleri son bulmalı” denildi. AB bakanlarının önemli bölümü Rusya’yı “oyun değiştirici” olarak tanımlarken sonuç bildirisine yansıtılan kararlardan öne çıkanlar şunlar:

  * DAEŞ’i ve BM tarafından belirlenen terörist grupları aşan ve ılımlı muhalefete yönelik son Rus saldırıları derin endişe kaynağı ve derhal son bulmalı.

  * Askeri tırmanma; çatışmayı uzatma, siyasi sürecin altını kazma, insani durumu kötüleştirme ve radikalleşmeyi artırma riski taşıyor.

  * Rusya çabalarını ortak amaç olan soruna siyasi çözüm bulunmasına odaklamalı. Mevcut yönetim altında Suriye’de kalıcı barış sağlanamaz. Ilımlı siyasi muhalefet ve onlara bağlı silahlı grupların Suriye halkına bir alternatif sunmak amacıyla ortak bir yaklaşımda birleşmeleri aciliyet içeriyor.

  * AB, barışçıl bir geçiş için şartların oluşturulması amacıyla S. Arabistan, Türkiye, İran ve Irak gibi ana bölgesel aktörler ile BM çerçevesindeki uluslararası ortaklarla aktif şekilde çalışacak. 

  Etiketler: Avrupa Birliği

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı