Dünya Haberleri

  AB'den Rumlara üyelik randevusu

  Şerif SAYIN, Hüseyin ALKAN
  09.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AB-Rum Yönetimi Karma Parlamento Komisyonu'nun Brüksel'de yapılan toplantısında alınan karara göre Rumların AB'yle tam üyelik görüşmeleri 2 Nisan 1998'de başlıyor. AB Komisyonu üyesi Hans van den Broek, Rumların üyelik şansının diğer aday ülkelerden daha fazla olduğuna dikkat çekerek ‘Kıbrıs Cumhuriyeti bir adım önde’’ dedi.

  Avrupa Birliği, Türk tarafının ısrarlı uyarılarına karşın bildiğini okudu ve Rum Yönetimi ile tam üyelik müzakerelerine 2 Nisan 1998'de başlayacağını açıkladı. AB, Kıbrıs sorununun gidişatını değiştirmesi beklenen bu kararın çözümü kolaylaştıracağını savundu.

  Söz konusu karar Brüksel'de önceki gece tamamlanan AB-Rum Yönetimi Karma Parlamento Komisyonu'nda alındı. AB Komisyonu temsilcisi tarafından açıklanan kararda tam üyelik görüşmelerinin sonucu, Kıbrıs sorununun çözümüyle bağlantılı kılınmadı. Kararda AB Bakanlar Konseyi ile Komisyona, ‘‘Uluslararası hukuk tarafından tek tanınmış hükümet olan Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti’’ ile tam üyelik görüşmelerine 2 Nisan 1998'de başlaması çağrısı yapıldı. Komite ayrıca S-300 füzeleri ve Rumların AB üyeliği konularında sert açıklamalar yapan Türkiye'yi ‘‘Tahrik edici davranışlarda bulunmakla’’ suçladı.

  Karardan sonra bir açıklama yapan, AB'nin Dışilişkilerinden Sorumlu Komisyon üyesi Hans van den Broek, bu gelişmenin Kıbrıs sorununun çözümünde katalizör rolü oynayacağını öne sürdü. Broek, görüşme sürecine Kıbrıslı Türklerin de katılması için en uygun yöntemin bulunması gereğine de işaret etti. Hans van den Broek, Rumlar'ın üyelik şansının diğer ülkelerden daha fazla olduğuna dikkat çekerek ‘‘Kıbrıs Cumhuriyeti bir adım önde’’ dedi. Karar, Güney Kıbrıs'ta sevinç yarattı. Rum gazeteleri, tam üyelik müzakarelerinin kesin tarihinin resmen açıklanmasıyla AB üyeliği için geri sayımın başladığını yazdılar.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı