Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AB'den Lübnan'ın yeniden inşasına 42 milyon euro

  Hürriyet Haber
  30.08.2006 - 14:18 | Son Güncelleme: 30.08.2006 - 14:18

  AB, İsrail saldırıları sonucu altyapısı büyük ölçüde tahrip olan Lübnan'ın yeniden inşası için ilk çalışmalara 42 milyon euro yardım taahhüdünde bulundu.

  AB Komisyonundan yapılan açıklamada, İsveç'in başkenti Stockholm'de yarın yapılacak Lübnan için uluslararası katkı konferansında taahhüt edilecek bu miktarın, Lübnan hükümetinin isteği doğrultusunda yeniden inşa için teknik yardım, iç güvenliğin sağlanması ve ekonominin yeniden ayağa kaldırılması için özel sektöre destek verilmesinde kullanılacağı bildirildi.

  Stockholm konferansında AB Komisyonunu temsil edecek olan dış ilişkilerden sorumlu üye Benita Ferrero-Waldner, Lübnan'ın başarılı bir şekilde yeniden ayağa kaldırılması için anahtarın, "egemen ve bağımsız Lübnan hükümetini tam muktedir kılmak" olduğunu söyledi.

  Lübnan'ın fiziki rehabilitasyonuna yüzde 100 destek verdiklerini vurgulayan Ferrero-Waldner, bu konuda uzun vadeli başarı için siyasi ve ekonomik reformların yapılması gerektiğine dikkat çekti.

  AB'nin 42 milyon avroluk mali yardımından en büyük payı, 18 milyon euro  ile Lübnan özel sektörü alacak. Yeniden inşa çalışmalarına ve Lübnan hükümetine 10'ar milyon euro ayıran AB, 4 milyon avroyu da güvenliğin sağlanması ve hukukun üstünlüğünün tesisi için kullandıracak.

  AB, İsrail saldırılarının ardından Lübnan'a 50 milyon avro 50 milyon euro insani yardım taahhüdünde bulunmuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı