Dünya Haberleri

DÜNYA

  AB'den Koza-İpek Grubu'na yönelik operasyona ilk açıklama

  hurriyet.com.tr
  01 Eylül 2015 - 16:33Son Güncelleme : 01 Eylül 2015 - 16:33

  Koza İpek Grubu'na bu sabah düzenlenen operasyona Avrupa Birliği'nden (AB) ilk tepki geldi. AB Dış İlişkiler Sözcüsü Maja Kocijancin, Brüksel'deki basın toplantısında, operasyona ilişkin "kaygılıyız" açıklamasında bulundu. Viyana merkezli Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) da Ankara'ya, "terörle mücadele yasalarını ve mali araçları medyaya baskı için kullanmaya son verme" çağrısında bulundu.

  AFP'nin haberine göre; AB Dış İlişkiler Sözcüsü Maja Kocijancin, Koza İpek Grubu'na yönelik operasyon için "AB'nin kaygılı" olduğunu belirterek, "AB'ye girme müzakereleri yürüten her ülkenin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi uyarınca, insan haklarına ve ifade özgürlüğüne saygıyı garanti altına alması gerekir" diye konuştu.

  ABden Koza-İpek Grubuna yönelik operasyona ilk açıklama IPI’DAN TÜRKİYE’YE ÇAĞRI

  İNGİLİZ GAZETECİLERE İLİŞKİN DE AÇIKLAMA YAPTI

  Brüksel'deki basın toplantısında Kocijancin, İngiliz gazeteciler Jake Hanrahan ve Philip Pendlebury ile Iraklı tercümanları Muhammed İsmail Resul’un “silahlı örgüte yardım” iddiasıyla Diyarbakır'da tutuklanmaları konusuna da değindi.

  "Vice News gazetecilerinin Türkiye'de terörle ilişkili suçlardan ötürü tutuklanmalarından endişe duyuyoruz" diyen Kocijancic, gazetecilere yönelik suçlamalar için "bağımsız ve şeffaf bir soruşturma" yürütülmesi çağrısında bulundu.

  ABden Koza-İpek Grubuna yönelik operasyona ilk açıklama İNGİLİZ GAZETECİLER ŞOKTA


  ABD Dışişleri Bakanlığı, gazetecilerin "terör örgütü IŞİD adına eylem ve faaliyetlerde bulunmak" suçlamasıyla tutuklanmasına ilişkin endişelerini Ankara’ya iletti.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı