Gündem Haberleri

    AB'den ırkçılık yasası

    Hürriyet Haber
    28.11.2001 - 17:16 | Son Güncelleme:

    Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Topluluk üyesi ülkelerin, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı suçlarına karşı yasalarını uyumlu hale getirmelerini ve ortak tavır belirlemelerini istedi.

    Yürütme organı Komisyon, bugün aldığı bir kararla, 15 AB ülkesinde ırkçılık ve yabancı düşmanlığı suçlarını işleyenlere karşı 2 yıla kadar hapis cezası öngörülmesini önerdi.

    Bu suçlara karşı AB ülkelerinde farklı yasal uygulamalar olduğuna dikkat çeken Komisyon, değişik ülkelerde yasalarca öngörülen cezaların caydırıcı, uyumlu ve orantılı olması gereği üzerinde durdu.

    Komisyon, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı suçlarının ortak tanımının ve listesinin belirlenmesini, yayın ve internet kanalıyla işlenen suçların da buna dahil edilmesini istedi.

    AB Komisyonu`nun içişleri ve adaletten sorumlu üyesi Antonio Vitorino, ırkçılık ve yabancı düşmanlığının her üye ülkede sorun yarattığını, endişe kaynağı olduğunu, tüm ülkelerde yasal önlemler alındığını, ancak bunların uyumlu hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

    Irkçılık ve yabancı düşmanlığı suçlarına karşı her AB ülkesinde ``etkili ve somut cezalar`` öngörülmesi gerektiğini belirten Komisyon,bu alanda adli işbirliğinin geliştirilmesi çağrısında da bulundu.

    Etiketler:
    

    EN ÇOK OKUNAN HABERLER

      Sayfa Başı