AB’den Farage’a soruşturma!

Hürriyet Haber
05.10.2015 - 15:55 | Son Güncelleme:

Avrupa Parlamentosu Milletvekili olarak Avrupa Birliği’nden aldığı ödenekleri İngiltere’nin AB üyeliğinden çıkmasını tavsiye eden bir kampanya için kullanan İngiliz siyasetçi Nigel Farage hakkında soruşturma açıldı.

İngiltere’nin göç ve AB karşıtı aşırı sağcı partisi UKIP’in de lideri olan Farage’ın, diğer ülkelerden AB karşıtları ile birlikte Avrupa Parlamentosu’nda kurduğu Özgürlük ve Doğrudan Demokrasi Avrupası Grubu (EFDD)’nin son üç yıl içinde AB’den 6.4 milyon Euro ödenek aldığı belirtildi.
 
Farage’ın bu ödenekleri İngiltere’de düzenlediği “AB’ye Hayır Deyin!” turunu finanse etmek için kullandığı ve Brüksel’deki yetkililerin bu harcamaların usulsüz olduğunu düşündüğü belirtildi.
  
Farage hakkındaki soruşturma İşçi Partili Milletvekili Wes Streeting’in “AB’ye Hayır Deyin” turunun finansmanını inceleyip durumu Avrupa Parlamentosu lideri Michael Schulz’a bildirmesinden sonra başlatıldı.
 
Streeting konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında uzun süredir hükümetin devlet bütçesini ülkenin AB’de kalmasını sağlamak amacıyla kampanya yürütmek için kullanmak istemesini eleştiren Farage’ın iki yüzlülük yaptığını ve AB’den aldığı para yardımlarını bu şekilde harcayamayacağını söyledi.
 
EFDD sözcüsü ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada İngiltere’de Avrupa Parlamentosu’na giden paranın vergi ödeyen ve çoğu AB karşıtı olan vatandaşlardan alındığını iddia etti ve kendilerine verilen parayı AB’nin gerçeklerini anlatmakta kullanmaya hakları olduğunu söyledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı