ANKARA HABERLERİ

AB'de staj hayalleri boşa çıktı

AA / Ferhat Demircan
25.12.2014 - 12:05Son Güncelleme :

- Çankaya İMKB Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, dar gelirli öğrencilerine İngiltere'de eğitim ve staj yapma imkanı sağlayan 167 bin avroluk hibeyi kullanamadı

YEREL HABERLER ANKARA

AA / Ferhat Demircan

ANKARA (AA) - Çankaya İMKB Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, dar gelirli öğrencilerine Londra'da eğitim ve staj yapma imkanı sağlayan 167 bin avroluk Avrupa Birliği (AB) hibesini değerlendiremedi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Çankaya İMKB Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinin bazı öğretmenlerince, ''Avrupa Birliği (AB) Leonardo Da Vinci Hareketlilik Faaliyetleri'' kapsamında hazırlanan eğitim ve staj projesi için Ulusal Ajansa başvuruldu.

Ulusal Ajans, uygun görülen projeye ilişkin prosedürün yerine getirilmesi konusunda İMKB Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Müdürlüğüne geri bildirimde bulundu, fakat okul yönetimi projeye ilişkin prosedürleri yerine getirmeyerek bu imkandan faydalanamadı.

Ulusal Ajans tarafından, yedek listede yer alan okulların dahi hibe desteğinden faydalanmalarına imkan sağlanmasına karşın, İMKB Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinin dar gelirli 32 öğrencisinin Londra'da eğitim ve staj yapmasını öngören, yaklaşık 167 bin avro bütçeli projesi gerçekleştirilemedi.

Ulusal Ajans yetkilileri, projenin gerçekleştirilmesi konusunda kendileri açısından bir sorun olmadığını, ancak Çankaya İMKB Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi yönetiminin projeye devam etmeyeceklerini bildirdiğini aktardı.

Yetkililer, AB hibe destekleri için projelere ciddi emek sarf edildiğini belirterek, okulun projeden çekilme nedenleri hakkında detaylı bilgilerinin olmadığını, sağlanan hibe miktarının uygun görülen bir başka proje için değerlendirileceğini belirtti.

Çankaya İMKB Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Müdür Vekili Ahmet Çetin, konuyla ilgili yöneltilen sorulara "devlet memuru" olması nedeniyle yanıt veremeyeceğini belirtti.

- 56 öğrenci, ilk kez Londra'yı görme fırsatı bulmuştu

''Avrupa Birliği (AB) Leonardo Da Vinci Hareketlilik Faaliyetleri'' kapsamında hazırlanan eğitim ve staj projesi kapsamında, Çankaya İMKB Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi öğretmeleri, daha önce ''AB tarafından, Türkiye'de bir eğitim projesine bugüne kadar verilen en yüksek miktarlardan birini'' kazandırmıştı.

''Londra'da Yiyecek ve İçecek Sektöründe İş Başında Eğitim'' konulu proje ile daha önce dar gelirli 56 öğrenci, mesleki beceri ve kalifikasyonlarının artırılmasını hedefleyen projenin tamamlanmasının ardından sertifika almışlardı. Projeyle, öğrenciler devlet imkanları kullanılmadan 9 hafta süreyle Londra'da eğitim görme ve yabancı bir ülkeyi gezme imkanı bulmuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde AB'de staj hayalleri boşa çıktı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:15
  • Guneş
   06:53
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:49
  • Akşam
   18:15
  • Yatsı
   19:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı