Dünya Haberleri

  AB'de Lübnan'a yardım planı

  BRÜKSEL (A.A)
  10.08.2006 - 16:06 | Son Güncelleme:

  Ortadoğu'daki çatışmaların devam etmesi halinde “Lübnan'da bir insani felaket yaşanması riskinin giderek arttığını” açıklayan AB Komisyonu bölgeye temsilci göndererek, temaslarda bulunmayı kararlaştırdı.

  AB'nin yürütme organı olan Komisyonun insani yardımlardan sorumlu üyesi Louis Michel'in, 14-16 Ağustos tarihleri arasında Lübnan'a, 17 Ağustosta İsrail'e gideceği açıklandı. AB'nin insani yardım kurumu ECHO, açıklamasında, “Uzlaşmazlık devam ederse insani bir felaket yaşanacak. Bugünkü kriz bir felakete dönüşecek” dedi.
  Kızılhaç, BM, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) gibi kurumlar aracılığıyla bölgeye insani yardım aktarmanın yollarını deneyen ECHO yetkilileri, çatışmalar yüzünden insani yardım kurumlarının faaliyetlerini askıya almak durumunda kaldıklarını, büyük sorun ve zorluklar yaşandığını bildirdi.

  Yetkililer, İsrail'in geçen pazartesi akşamından itibaren Lübnan'ın güneyinde ulaşım yasağı koymasının insani yardım girişimlerini iyice kısıtladığını duyurdu.

  Louis Michel'in Lübnan ve İsrail'de bakanlar ve üst düzey yetkililerle görüşeceği, bu görüşmelerde insani yardım konusunun ele alınacağı, taraflara uluslararası hukuk ve kurallara uymaları için çağrıda bulunulacağı kaydedildi.
  Michel, su, gıda, ilaç, çadır gibi insani yardım ihtiyaçlarının giderek arttığını, AB'nin maddi destek sağladığını ancak yardımların yerine ulaşması için Lübnan ve İsrail'in yapıcı tavırlarına ihtiyaç olduğunu belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı