Dünya Haberleri

  AB'de istifa depremi

  Hürriyet Haber
  17.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yolsuzlukla suçlanan AB Komisyonu'nda görev yapan 21 üyenin topluca istifa etmesi Avrupa'da kriz yarattı. Olay üzerine euro, dolar karşısında değer kaybetti. Bütçenin kötü yönetilmesi, bazı üyelerin yakınlarını kayırması ve idari sistem içindeki bozukluklar yolsuzluk olarak nitelendi.

  Avrupa Birliği'nin hükümeti konumunda olan AB Komisyonu üyelerinin önceki akşam topluca istifa etmesi Avrupa gündemini bir anda değiştirdi. Avrupa Parlamentosu tarafından görevlendirilen ‘‘Akil Adamlar Komitesi’’nin hazırladığı raporda komisyon temsilcilerine yönelik ciddi yolsuzluk iddialarının bulunması ve AB bütçesinin kötü yönetildiğinin belirlenmesi üzerine tüm üyelerin istifa etmesi, parlamentonun komisyona karşı zaferi olarak değerlendirildi.

  Komisyon Başkanı Jacques Santer, suçlamaları kesinlikle reddederken, ‘‘Raporda komisyonun bütünüyle sorumsuz çalıştığı izlenimi uyandırılıyor. Bu doğru bir imaj değildir. Bizi şok eden raporun içerdiği tonu kabul etmiyorum’’ dedi.

  EURO DEĞER KAYBETTİ

  Toplam 16 bin 400 kişinin çalıştığı ve AB'nin 600 milyar franklık bütçesinden sorumlu komisyonun istifası, AB içerisinde ciddi bir kriz yarattı. İstifa sonrasında Avrupa Ortak Para Birimi Euro dolara karşı değer kaybetti. AB ülkeleri içerisinde daha fazla kriz çıkmaması için Almanya ve Fransa istifayı büyütmemeye özen gösterip 'dramatize edilmemesi' konusunda uyarılar yaparken, İngiltere komisyonun kararının AB kurumlarının yeniden yapılanması için bir fırsat olacağını belirtti. Krizin sadece ekonomik olarak değil aynı zamanda siyasi olarak da etkisinden çekinen AB çevreleri, istifanın özellikle haziran ayında yapılacak olan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde 'Avrupa karşıtı' gruplara 'koz' teşkil etmesinden rahatsız olduklarını söylediler.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı