Gündem Haberleri

  AB'de İran çatlağı

  A.A.
  12.01.2012 - 11:47 | Son Güncelleme:

  AB ülkeleri, İran'dan petrol ithalatına acilen yasak getirilmesi konusunda yine mutabakata varamadı. Birlik, 27 ülkenin üzerinde anlaşamadığı her kritik kararda olduğu gibi bunda da erteleme yolunu tercih etti.

  AB'li diplomatlar, 27 üyeli birliğin İran'dan petrokimya ürünleri ve ham petrol ithalatının yasaklanmasının aşamalı olarak uygulanması için çalıştığını söyledi.

  Diplomatlar, İran'dan petrol ithalatının yasaklanmasının altı ay sonra ve petrokimya ürünlerinin yasaklanmasının üç ay sonra uygulamaya konulması konusunda uzlaşma sağlanmış gibi göründüğünü belirtti.

  AB'nin İran'dan petrol ithalatının yasaklanması konusunda prensipte anlaştığı bildirilmişti.

  TÜRKİYE'DEN YAPTIRIM AÇIKLAMASI

  Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, Türkiye'nin kendini İran'a BM Güvenlik Konseyi'nin 7'nci bölümü altındaki tedbirler haricinde, herhangi bir tek yönlü veya grupların aldığı yaptırımlara bağlı hissetmediğini bildirdi.

  Ünal, sorular üzerine basını bilgilendirme toplantısında ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns'ün ziyareti çerçevesinde Türkiye'nin İran'a yaptırımlara bakışını ve bu yaptırımlardan muafiyet istenip istenmediğini değerlendirdi.

  Burns ile yapılan görüşmelerde Ortadoğu'daki gelişmelerin ve bu çerçevede İran konusunun da ele alındığını söyleyen Ünal, Hürmüz Boğazı'ndaki istikrara verdikleri önemi belirttiklerini belirtti.

  Ünal, "ABD tarafının uygulayacağını açıkladığı yaptırımların içeriğine bakılacak. Ondan sonra zaten belirli bir çalışma yapılacaktır. Ama genel olarak yaptırımlar konusundaki tutumuzu biliyorsunuz. Türkiye kendini BM Güvenlik Konseyi'nin 7'nci bölümü altındaki tedbirler haricinde, herhangi bir tek yönlü veya grupların aldığı yaptırımlara bağlı hissetmemektedir, hukuki anlamda, bunun altını çiziyorum. Sadece BM Güvenlik Konseyi'nin 7'nci Bölümü altında alınan yaptırımlar her ülke için olduğu gibi bizim için de bağlayıcıdır" diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı