Gündem Haberleri

  ABD'den yeşil kart istiyorlar

  Hürriyet Haber
  16.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ‘Kırmızı Bülten’le aranan müflis işadamı Halil Bezmen'in eşi Selma Bezmen, yeşil kart almak üzere başvurduğu ABD'de kalabilmek için gereken pasaport süresinin uzatılmasını talep etti ve Türkiye'nin New York Başkonsolosluğu'na başvurdu. Bunun üzerine Adalet Bakanlığının ilgili birimi, Bezmen'in pasaport süresinin uzatılması için hakkında kovuşturma, kamu davası, mahkûmiyet hükmü olup olmadığının tespiti için İstanbul, Üsküdar ve Bakırköy Adliyesi'nden bilgi istedi.

  Hedef vatandaşlık

  ABD'ye birlikte kaçtığı eşinden boşanmak üzere olduğu öne sürülen Selma Bezmen pasaport süresini uzatacak olursa, yeşil kartı alması için gereken zamanı kazanacak, kalmayı planladığı belirtilen Amerika'da ABD'li bir vatandaşa verilebilecek tüm haklardan yararlanma ayrıcalığını elde edecek.

  Selma Bezmen konsolosluğa başvurdu

  ABD'ye kaçtığı eşi Halil Bezmen'den boşanacağı iddia edilen Selma Bezmen, pasaportunun uzatılması için New York'taki Türk Başkonsolosluğu'na başvurdu. Bayan Bezmen'in durumu inceleniyor.

  Yeşil kart neye yarar

  ABD vatandaşlığının ön belgesi diye tanımlanan yeşil kart, aslında 'Oturma ve çalışma belgesi'. Yeşil kart sahipleri ABD'ye istedikleri zaman girip çıkabiliyor, ABD'nin tüm okullarında kısaca tüm sosyal hizmetlerden yararlanabiliyor. Bu kartı alabilmek için yılda en az bir defa ABD'ye giriş çıkış yapılması gerekiyor. Beş yıl sona yeşil kart sahipleri dilerlerse ABD vatandaşı olmak için başvurabilir. Kabul edilirse Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkma zorunlulukları yok. Çifte vatandaşlık da mümkün.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı