Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD'den Türkiye'ye uyarı

  A.A
  07 Kasım 2009 - 21:46Son Güncelleme : 07 Kasım 2009 - 01:09

  Washington, Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in ziyareti ve İran ile yapılan iş anlaşmaları konusunda uyardı.

  ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu üst düzey yetkilisi Philip Gordon, Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in Türkiye ziyaretine ilişkin, "Türkiye'nin Sudan hükümetine vereceği mesajın, ABD ve Avrupa'nın tutumuyla tutarlı olmasını umduklarını" söyledi.

  Washington'da Yabancı Basın Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen Gordon, El Beşir'in İSEDAK toplantısı vesilesiyle Türkiye'ye yapacağı ziyarete ilişkin görüşünün sorulması üzerine, toplantıya kimin katılması gerektiği konusunda karar vermenin ABD'nin işi olmadığını belirtti.

  El Beşir ile Türkiye'de görüşmelerin yapılacağına işaret eden Gordon, "Umudumuz, Türkiye'nin Sudan hükümetine vereceği mesajın, bizim ve Avrupalı dostlarımızınkiyle tutarlı olması" dedi.

  BİR AÇIKLAMA DA KELLY'DEN

  ABD'den, Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in Türkiye ziyaretiyle ilgili bir açıklama da Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ian Kelly'den geldi.

  ABD Dışişleri Bakanlığı'ndaki günlük basın toplantısında söz konusu ziyarete ilişkin bir soruyu yanıtlayan Kelly, öncelikle, liderlerin yaptıkları eylemlerden sorumlu tutulmaları ve Sudan'da olanların da hesabının verilmesi gerektiğini düşündüklerini belirtti.

  Türkiye'nin, El Beşir ile ikili bir görüşme olması halinde, bu tip konuları, hesap verme yükümlülüğünün ve Sudan'daki insani krizin ele alınmasının önemine dair konuları dile getirmesini beklediklerini ifade eden Kelly, davet konusunun ise Türk hükümetinin karar vereceği bir husus olduğunu kaydetti.

  Kelly, "Türk yetkililerden, hesap verme yükümlülüğüne ilişkin endişelerimizi ifade etme siyasetimizle tutarlı olmalarını bekliyoruz" dedi.

  İRAN İLE İŞ YAPMANIN ZAMANI DEĞİL

  ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu üst düzey yetkilisi Philip Gordon , Türkiye ile İran arasında imzalanan enerji anlaşması konusunda Washington'ın tutumuna dair bir soru üzerine de, ABD'nin İran'a yönelik ekonomik yaptırımlarının koşullarında bir değişiklik olmadığını, bu ülkeyle ekonomik alanda iş yapmadıklarını belirtirken, "Ayrıca, diğer ülkeler için de İran ile iş yapmanın zamanı olmadığını düşünüyoruz" dedi.

  "Diğer ülkeler İran'ın enerji sektörüne büyük yatırımlar yaptığı zaman yaptırım uygulanmasını gerektiren bir yasamız var ve bunların hiçbiri değişmedi" ifadesini kullanan Gordon, şöyle konuştu:

  "Ana noktayı vurgulamam gerekirse, İran'a yatırımlar ya da bu ülkeyle alışverişler bizim yasamızla çatışmasa bile, genel prensip olarak, İran ile iş yapmak için uygun zamanın bu olmadığını düşünüyoruz. Bu konuda ileriye gitmeden önce, İran'ın uluslararası toplumun tekliflerine yanıt verdiğini görmek istiyoruz."

  KIBRIS

  Gordon, Kıbrıs müzakerelerine ilişkin bir soru üzerine de, adanın her iki tarafında çözüme ilgi duyan liderlerin varlığı ve çeşitli etkenlerin birleşimiyle, Kıbrıs için önemli bir fırsat penceresinin olduğu görüşünü dile getirdi.
  Her iki taraftaki liderlerin birbirlerini uzun zamandır tanıdığına işaret eden Gordon, "Geçmiş yılların aksine, BM'nin himayesinde ciddi ve düzenli olarak doğrudan görüşmeler yapıyorlar, ki bu iyi birşey. Tabii ki zorluklar var. Her iki tarafta da önemli görüş farklılıkları sürüyor. Ancak ABD elinden geldiğince bu süreci destekleme siyaseti yürütüyor. Kıbrıs'ta iki bölgeli iki toplumlu bir federasyonun gelişmesini desteklemeye devam ediyoruz" diye konuştu.

  TÜRKİYE'NİN AB SÜRECİ

  Gordon, Türkiye'nin AB sürecine ilişkin bir soru üzerine de, ABD'nin AB'nin bir üyesi olmadığına ve Türkiye'nin birliğe üyeliği konusundaki kararı da AB ülkelerinin vereceğine dikkati çekti.
  Türkiye'nin Avrupa arzusunu uzun süredir desteklediklerine işaret eden Gordon, "Sürecin Türkiye için sağlıklı ve yapıcı olduğuna, güçlü bir Türkiye-AB ilişkisinin hem Avrupa hem Türkiye için yararlı olacağına inanıyoruz. Dolayısıyla Avrupa'daki dostlarımızı bu süreci ileri götürmeye teşvik ediyoruz. Türk hükümetinin de, Türk kamuoyunun da, AB'ye katılıma ilgi duymaya devam ettiğini düşünüyorum" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı