Gündem Haberleri

  ABD'den Türkiye'ye ‘Lübnan’dan tahliye’ teşekkürü

  WASHINGTON (A.A)
  02.08.2006 - 08:13 | Son Güncelleme:

  ABD Temsilciler Meclisinin kıdemli üyelerinden Alcee Hastings, Lübnan'da savaşın patlak vermesi üzerine bu ülkeden Amerikan vatandaşlarının tahliyesinde büyük kolaylık gösteren Türkiye ve Kıbrıs Rum kesiminin resmen tebrik edilmesini öngören bir karar tasarısını Temsilciler Meclisi başkanlığına sundu.

  Demokrat Partili Florida eyaleti milletvekili Hastings, Temsilciler Meclisi genel kurulunda yaptığı konuşmada, Lübnan'dan son haftalarda 25 bine yakın Amerikan vatandaşının tahliyesinde Türkiye ve Kıbrıs Rum kesimi hükümetleri ve halklarının, büyük kolaylık gösterdiğini ve destek verdiğini söyledi.

  Hastings, “Türk dostlarımız, Amerikalıların tahliyesi için bize Mersin limanını sundu. Tahliye edilenler oradan İncirlik hava üssüne kolayca ulaştı. Türkiye'nin sağladığı yardım, derin ve güçlü ittifakımızın bir ifadesi” diyerek teşekkürlerini iletti.

  Milletvekili Hastings, güney Kıbrıs üzerinden yapılan tahliyelerden dolayı da Kıbrıs Rum kesimine teşekkür etti.
  Hastings, bu zor durumda ABD'den desteğini esirgemeyen Türkiye ve Kıbrıs Rum kesiminin resmen tebrik edilmesini öneren karar tasarısının, Temsilciler Meclisinde onaylanmasını istedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı