Dünya Haberleri

  ABD'den Türkiye'ye 'basın özgürlüğü' tepkisi

  Nafiz ALBAYRAK / NEW YORK, (DHA)
  19.09.2015 - 09:27 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, başta Hürriyet gazetesi olmak üzere, Doğan Medya Grubu bünyesindeki basın kuruluşlarında yer alan bazı haberlerden dolayı, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla soruşturma açılmasını endişeyle karşıladıklarını söyledi.

  Toner, başta ABD yönetimi ve Dışişleri Bakanlığı olarak kesinlikle sansüre ve özgür basını susturmaya yönelik girişimlere destek vermeyeceklerini belirterek, “Elbette ki biz özgür ve bağımsız medyadan yanayız, bunu bu podyumda da değişik kişilerden sürekli duydunuz. Biz bunu, iyi işleyen, doğru demokrasinin temeli olarak görüyoruz. Türkiye'de, medya kurumlarına karşı, hükümet uygulamalarını eleştirdikleri için, giderek artan soruşturmalarından ve terör propagandası suçlamalarından kaygı duyuyoruz. Açıkçası, yargı ve soruşturmaların basın özgürlüğünü frenlemek için saldırganca kullanılmasından endiye duyuyoruz" diye konuştu.

  ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass'ın, gerçekleşen iki saldırı sonrasında Hürriyet gazetesini ziyaret ettiğine değinen Toner, ABD Büyükelçisi'nin de özgür medya konusunda duyduğu kaygıları Hürriyet gazetesinde dile getirdiğini söyledi. Toner, “Benden ve diğer kişilerden de daha önce duymuş olduğunuz gibi, Türkiye'nin demokrasisi bizim için önemli. Türk yetkililerin, Türkiye'nin temel değerlerine demokratik kurumlarına, evrensel olarak da benimsenen temel özgürlüklere sahip çıkmalarını bekliyoruz” dedi.

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı