Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD'den Türkiye'nin karikatür girişimine destek

  ANKARA (A.A)
  09.02.2006 - 14:41 | Son Güncelleme:

  ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i makamında ziyaret etti. Wilson, karikatür kriziyle ilgili Türkiye'nin girişimlerini takdirle karşıladıklarını söyledi.

  ABD büyükelçisinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Gökçek, Wilson'a çini tabak hediye etti.
  Kabulde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Büyükelçi Wilson, karikatür kriziyle ilgili Türkiye'nin girişimlerine ilişkin bir soru üzerine, ABD olarak hafta başında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero tarafından yapılan ortak çağrıya büyük değer verdiklerini ve bu çağrıyı büyük takdirle karşıladıklarını söyledi.

  Türk hükümetinin şiddete fırsat vermemek için hoşgörü, sağduyu ve karşılıklı anlayışı teşvik eden bir dizi faydalı adım attığını kaydeden Wilson, dünya çapında liderlerin insanları sükunete davet etmeleri ve şiddetten uzak durmalarını söylemelerinin çok önemli olduğunu belirtti.

  Büyükelçi Wilson, Türk hükümet yetkililerinin de bu yönde yaptığı açıklamaların devlet adamlığına yakışır biçimde olduğunu kaydetti.

  Wilson'a, NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı ve Avrupa'daki Amerikan kuvvetlerinin komutanı Orgeneral James Jones'un, Avrupa'daki Amerikan askerlerine verilen “Kurtlar Vadisi-Irak” filminin gösterildiği sinemalardan uzak durulması talimatı çerçevesinde “bölgesel komutanların, askerlerinin iyiliği için uygun gördükleri kararları alabileceği” açıklaması da soruldu.

  Wilson, soruyu “Jones'un ne dediğini bilmiyorum, o yüzden yorum yapmak istemiyorum” diye yanıtladı.
  Büyükelçi Wilson, “Bildiğim kadarıyla İncirlik'teki askeri personelimiz, İncirlik dışındayken özellikle de sinemaların çevresindeyken dikkatli olmaları konusunda geçen hafta uyarıldı. Anladığım kadarıyla da bu, basında yer aldı” diye konuştu.

  “ANKARA'DAKİ TRAFİK WASHINGTON'A GÖRE DAHA RAHAT”

  Büyükelçi Wilson, Ankara ile Washington'daki trafiğin kıyaslamasını istenmesi üzerine, Ankara'daki trafiğin Washington'dakine oranla daha rahat ve akıcı olduğunu belirtti. Wilson, “Buradaki trafiğin yoğun olduğu saatlerde tabii ki problem var. Ancak anladığım kadarıyla başkan bunları halletmek üzere çalışıyor” diye konuştu.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı