ABD'den Türk çeliğine engel

Hürriyet Haber
13 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 13 Şubat 2000 - 00:01

ABD, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bazı ülkelerden ithal ettiği çelik ürünlerine ek vergi uygulama kararı aldı. Bill Clinton yönetimi, ‘‘Japonya, Güney Kore, Türkiye, Brezilya, Ukrayna, Endonezya ve Almanya'dan çelik ürünlerinin ABD'ye dampingli girdiğini’’ savundu.

ABD yönetimi, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu çeşitli ülkelerden ithal edilen çelik ürünlerine karşı cezai gümrük tarifesi uygulanacağını açıkladı. Bill Clinton yönetimi, ABD'nin yabancı çelik sanayii ürünleri istilasına uğraması karşısında, yerli üreticilerin talepleri üzerine, çelik ithalatını kısıtlayıcı, korumacı tedbirler aldı.

ABD Yönetimi, daha önce yine damping iddiasıyla Türk makarnasına da cezai tarife uygulama yoluna gitmişti.

ABD Yönetimi, Japonya, Güney Kore, Brezilya, Ukrayna, Endonezya, Almanya ve Türkiye'nin Amerikan piyasasına ‘‘damping’’ yaptığını iddia ediyor. ABD yönetiminin bu kararından, en çok, Güney Kore, Trinidad ve Tobago ile Brezilya, Ukrayna, Moldovya, Çin'in zarar görmesi bekleniyor.

BEYAZ SARAY AÇIKLAMASI

Kararın ABD Yönetimi içinde sert tartışmaların yaşanmasından sonra ve seçim yılı olduğu da düşünülerek alındığı belirtiliyor. ABD yetkilileri, uluslararası kurallara uygun davrandıklarını ileri sürüyor.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, Amerikan çelik tel çubuk ve çelik boru imalatçılarının ithalata karşı koruma, çelik mamülleri ithalatının kısılması yolundaki başvuruları üzerine, bu ürünlerin ithalatında belirli miktarı aşan kısımlar için gümrük tarifeleri üç yıllık dönem için yükseltildi.

Karar uyarınca, ilk yılda 1.58 milyon tonu aşan çelik tel boru ithalatına yüzde 10'luk ek gümrük tarifesi uygulanacak, bu ürünün ithalatındaki artış oranı ikinci ve üçüncü yılda yüzde 2 ile sınırlandırılıp, ek gümrük tarife oranı yılda 2.5 puan düşürülecek.

Türkiye, Brezilya, Ukrayna, Almanya, Moldova ve Endonezya bu kategoriden etkilenen ülkeler arasında yer alıyor.

Çelik boru ithalatında ise her bir ithalatçı ülkeden yapılan çelikboru ithalatında ilk 9 bin tonluk kısım haricinde yüzde 19'luk ek gümrük tarifesi uygulanacak. Cezalandırıcı nitelikteki ek gümrük tarifesi ikinci yılda yüzde 15'e, üçüncü yılda yüzde 11'e düşecek. Bu kategoriden de, en çok Güney Kore ve ardından Meksika, Kanada ve Japonya etkilenecek.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı