GAZİANTEP HABERLERİ

ABD'den Suriye Geçici Hükümeti'ne yardım

AA / Kaan Bozdoğan
20.01.2015 - 19:39Son Güncelleme : 20.01.2015 - 19:40

- Suriye Geçici Hükümeti'nin Başbakanı Ahmet Tuma: - "ABD 6 milyon dolar değerinde yardımda bulundu"

AA / Kaan Bozdoğan

GAZİANTEP (AA) - Suriyeli muhalifler tarafından kurulan Suriye Geçici Hükümeti'nin Başbakanı Ahmet Tuma, Amerika Birleşik Devletleri'nin Suriye Geçici Hükümeti'ne 6 milyon dolar yardımda bulunduğunu açıkladı.

Tuma, bir otelde, Suriye Geçici Hükümeti tarafından muhalifleri desteklemek amacıyla başlatılan "Yeşil Program"ın tanıtım toplantısına katıldı. Burada yaptığı konuşmada, programın amacını, geçici hükümeti ve yerel komiteleri desteklemek, muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde idari boşluğu doldurmak, kalkınma ve insani projeleri desteklemek olarak tanımlayan Tuma, şöyle konuştu:

"Geçici hükümet olarak Suriye'deki trajik durumu azaltmak için bağış yapan ülkelerden yardım talebinde bulunduk. Buna da ABD yanıt verdi ve 6 milyon dolar değerinde yardımda bulundu. Programın hedefi, muhalif bölgelerdeki ihtiyaçları araştırıp, kalkınma projelerini gerçekleştirmek. Program kapsamında başta altyapı, enerji, iletişim, sağlık ve eğitim alanlarında çeşitli hizmetleri hayatı geçirmeyi planlıyoruz."

Yeşil Program'ın Koordinatörü Enes Tuma da 3 ile 5 ay arasında sürmesi planlanan proje kapsamında 2 anlaşma imzalandıklarını söyledi. İlk anlaşmanın 4,4 milyon dolar değerinde olduğunu, bu kaynakla geçici hükümetin kurumlarına iş makineleri alınacağını ve ihtiyaç doğrultusunda yatırım yapılacağını ifade eden Tuma, ikinci anlaşmadaki 1,6 milyon dolarlık bütçenin temel gıda malzemesi yardımlarına harcanacağını anlattı.

Tuma, yardımların İdlib ve Halep'in tüm bölgelerine, Hama ve Lazkiye'nin ise kuzey bölgelerine aktarılacağını kaydetti.

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı'nın Yeşil Program Sorumlusu Mark Ward da toplantıya katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden ABD'den Suriye Geçici Hükümeti'ne yardım hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ocak 2015 tarihinde saat 19 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ABD'den Suriye Geçici Hükümeti'ne yardım haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:34
  • Guneş
   06:09
  • Öğle
   12:34
  • İkindi
   16:02
  • Akşam
   18:39
  • Yatsı
   20:03
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı