Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD'den PYD'ye askeri sevkıyat

  Ferit ASLAN/DİYARBAKIR,(DHA) - AA
  23 Mayıs 2017 - 14:25Son Güncelleme : 23 Mayıs 2017 - 15:43

  ABD, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'ye Suriye'de DEAŞ'la mücadele gerekçesiyle 15 ve 20 Mayıs tarihlerinde iki büyük askeri sevkıyat yaptı.

  AA'nın Haseke'deki muhabirinin görüntülediği son sevkıyatlar, ABD'nin terör örgütü PYD/PKK’yı silahlandırma politikasını Başkan Donald Trump'ın resmi kararnamesi haline getirmesinden 6 gün sonra başladı.

  15 ve 20 Mayıs tarihlerinde, Irak-Suriye sınırındaki Simelka kapısından iki ayrı sevkiyatta 100 civarında tır PYD/PKK bölgesine girdi.

  Haseke'ye, ardından Rakka'nın kuzey kırsalına yönelen ve içinde çok sayıda akaryakıt tankeri de olan konvoylarda askeri zırhlı araç, iş makinası ve konteynırlara yüklü mühimmat taşındığı görüldü.

  ABDden PYDye askeri sevkıyat

  TÜRKİYE'YE VERMEDİLER, YPG'YE GÖNDERDİLER 

  AA, PYD/PKK'nın cephe hatlarından çekerek sosyal medya hesaplarında paylaştığı görselleri son askeri sevkiyatlara kadar örgütün elinde, ABD yapımı çoklu roket atar rampaları, 80 ve 120 milimetre havan, MK19 bomba atar, M4 Cabrine ve M16 piyade tüfekleri ile Humwee tipi askeri araçlar ve Cougar tipi zırhlı personel taşıyıcıların yanı sıra Türkiye'nin taleplerine rağmen satmaya yanaşmadığı FGM-148 Javelin tank savar füzeleri bulunduğunu belirtiyor. 

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı