Dünya Haberleri

  ABD'den PKK'ya mesaj: Silahı ve terörü bırak

  Hürriyet Haber
  15.08.2006 - 10:28 | Son Güncelleme:

  Terör örgütü PKK’nın silahlı saldırılarına başlamasının 22’nci yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Amerika Birleşik Devletleri (ABD), PKK’nın Türkiye’deki Kürtler’e de zarar verdiğini belirterek, örgütün silah bırakmasını istedi.

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack tarafından yapılan yazılı açıklamada, “ABD, PKK’nın müttefikimiz Türkiye Cumhuriyeti karşısında terör faaliyetlerine başlamasının 22’nci yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda, PKK’ya terör eylemlerini sonlandırması ve silahlarını bırakması çağrısında bulunuyor” ifadeleri yer aldı.

  “PKK KÜRTLER’E DE ZARAR VERİYOR”

  15 Ağustos 1984’ten bu yana PKK’nın 30 bin Türk güvenlik gücü ve sivilin ölümüne neden olduğu hatırlatılan açıklamada, “terörist Abdullah Öcalan’ın 1999 yılında yakalanmasının ardından şiddetin birkaç yıl durduğu” ancak 2004 yılında PKK terörünün yeniden başladığı kaydedildi.

  Açıklamada, PKK’nın saldırıları nedeniyle bu yıl 500 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. PKK’nın yürüttüğü şiddetin, Türkiye ve bölge halkının daha demokratik ve daha güvenli bir gelecekte yaşama umutlarına zarar verdiği kaydedilen açıklamada, PKK’nın ayrıca “sözde temsil ettiği” Türkiye’deki etnik Kürt nüfusun beklentilerine de zarar verdiği ifade edildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı