Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD'den Pakistan'a zeytin dalı

  Hürriyet Planet
  11 Mayıs 2011 - 11:52Son Güncelleme : 11 Mayıs 2011 - 11:52

  ABD, El Kaide lideri Usame bin Ladin'in Pakistan'da bir operasyonla öldürülmesinin ardından gerilen ilişkileri düzeltmek amacıyla, Başkan Barack Obama'ya yakın isimlerden Demokrat Parti Senatörü John Kerry'i Pakistan'a gönderiyor.

  Pakistan medyasında yer alan haberlerde, Kerry'nin gelecek hafta içinde yapacağı ziyaret öncesinde Beyaz Saray'da Başkan Obama ile bir araya geleceği ve Pakistan'da konuyla ilgili “tüm aktörler” ile görüşeceği ifade edildi.

  Kerry de, basın yaptığı açıklamada, "ABD yönetiminden birçok kişinin Pakistan'la diyaloloğun geliştirilmesinin iyi bir fikir olduğuna inandığını" söyledi.
         
  ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı da olan Kerry, Obama'nın gayrı resmi temsilcisi olarak, iki ülke arasında son dönemde iyice bozulan ilişkilerin düzelmesi için Pakistan'ı birçok defa ziyaret etmişti.

  Pakistan, bin Ladin'in öldürüldüğü operasyon sonrasında El Kaide liderini sakladığı yönünde eleştirilere hedef olurken, İslamabad hükümeti suçlamaları reddediyor.

  TALİBAN'A OPERASYON
      
  Pakistan ordusunun ülkenin kuzeybatısında Taliban güçlerine karşı operasyonları sürerken, Taliban militanlarının Afganistan sınırındaki Hayber'de 5 köprüyü havaya uçurduğu belirtildi.
         
  Yetkililer, Novşera'da yürütülen operasyonlarda 6'sı yabancı uyruklu 31 şüphelinin gözaltına alındığını, çok sayıda silah ve patlayıcı madde ele geçirildiğini açıkladı.
         
  Ülkenin güneybatısındaki Ketta'da NATO birliklerine yakıt taşıyan iki tankere saldırı düzenlendiği, tankerlerin tamamen yandığı saldırıda can kaybı olmadığı bildirildi.
         
  Afganistan'da da Taliban örgütüne üye yaklaşık 100 militanın ülkenin kuzeyindeki bir köye düzenlediği saldırıda, 17 militanla bir köylü öldü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı