ABD'den Mortgage mektubu

Hürriyet Haber
14.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

ABD'de uzun vadeli konut kredisi veren Mortgage kuruluşu Fieldstone, Başbakan Bülent Ecevit'e, ‘‘Türkiye'de Mortgage sistemini kuralım’’ mektubu gönderdi. Mektubu, Fieldstone'un finansal danışmanı Türk işadamı Hüseyin Atkın Ecevit'e iletti.

YILLARDIR uzun vadeli, düşük faizli finansman yöntemiyle Amerikalılar'ı ev sahibi yapan Amerikan Mortgage kuruluşu Fieldstone, Türkiye'de faaliyet göstermek için Başbakan Bülent Ecevit'e bir mektupla başvuruda bulundu. ABD'de Türk Amerikan İşadamları Derneği Başkanı olan işadamı Hüseyin Atkın, Amerikalı Fieldstone ile Türkiye'de ortak bir Mortgage şirketi kurmak istediklerini, firmanın bir mektubuyla birlikte Başbakan Ecevit'e iletti. Hüseyin Atkın, Amerikan bankalarıyla görüşmelerin olumlu geçtiğini ve hükümetin bu konuda bir sigorta şirketi kurması halinde en az 1 milyar dolarlık bir kaynakla Türk pazarına girmeye hazır olduklarını söyledi.

Amerikan Fieldstone Genel Müdürü Dr. Katsuhiko Takahashi imzasıyla Başbakan Bülent Ecevit'e iletilen mektupta, firmanın Türkiye'de Türk işadamı Hüseyin Atkın ile ortak finansman yatırımı yapmak istediği belirtildi. Mortgage Company adıyla konut finansmanı amacıyla kurulacak şirkete yüzde 80 Amerikan Fieldstone, yüzde 20 Hüseyin Atkın ortak olacak. Atkın, halen ABD'de Fieldstone'un finansal danışmanlığını yürütüyor.

KONUT AÇIĞINA ÇÖZÜM

Türkiye'deki konut sorununun çözülmesinin tamamen finansa dayalı olduğunu söyleyen Hüseyin Atkın, ‘‘İnşaat sistemindeki yanlışlıkları, gecekonduları, depreme dayanıklı konut yapılmamasının acı sonuçlarını görüyoruz. Amerikan Fieldstone'la kira öder gibi ev sahibi olmayı sağlayan Mortgage sistemini Türkiye'de yerleştirmek istiyoruz’’ dedi.

Amerika'da 150 yıldır Mortgage sistemi uygulandığını hatırlatan Hüseyin Atkın, ilk etapta 500 bin kişiye, yıllık yüzde 8 faizle 15-30 yıl vadeli kredi vermek istediklerini söyledi. Bank of America, Bank of Boston, Chase Bank ile bu konuda görüştüklerini belirten Hüseyin Atkın, şöyle devam etti:

‘‘Amerikan Mortgage Company olarak şirketimizi kuracağız. Amerikan bankalarının bir veya ikisini Türkiye'ye getireceğiz. Mortgage Company ile Türk bankaları arasında bir köprü oluşturulacak. Para Amerikan bankalarından gelecek, Türk bankaları da bu parayı dağıtacak. Ancak bu para için dönüş garantisi lazım. Bunun için hükümetten bir sigorta şirketi kurmasını istiyoruz. Bunu ya Başbakanlık Toplu Konut İdaresi ya da Bayındırlık Bakanlığı kurar. Bu sigorta şirketi bizim verdiğimiz konut kredilerini yüzde 100 sigorta etmeli. Türk hükümeti sigorta şirketi kurar kurmaz bu işe gireceğiz. ’’

Hüseyin Atkın'ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Net International Group Inc., finansal geliştirme ve danışmanlık firması. Merkezi ABD'de bulunan Net'in, İsviçre, Yemen ve Türkiye'de ofisleri var. Net, Türkiye'de ve dünyanın bir çok yerinde enerji başta olmak üzere toplam 14 milyar dolarlık projenin danışmanlığını yürütüyor.

Mortgage Sistemi nedir?

ABD'de yaygın olarak uygulanan Mortgage sistemi, ev sahibi olmak isteyenlere uzun vadede, uygun faizle kredi sağlıyor. Proje geliştiren inşaat firmalarıyla finans şirketlerinin işbirliği sayesinde konut alanlara orta ve uzun vadede, uygun faizle kredi açılıyor. 7 yıldan başlayan vadeler sistemin oturtulmasından sonra 30 yıla kadar çıkabiliyor. Mortgage'de Türkiye için hedeflenen, konut sahibi olmak isteyenlere başlangıçta 7-12 yıl vadeli, yıllık dolar bazında yüzde 12 faizli kredi sağlamak. Sistem oturdukça vadenin 20-30 yıla kadar uzatılması, faizlerin de ABD' deki gibi dolar bazında yıllık yüzde 7-8'lere çekilmesi hedefleniyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı