Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD’den ‘Kürt’ referandumuna destek yok

  Cansu ÇAMLIBEL/WASHINGTON
  09.06.2017 - 22:48 | Son Güncelleme:

  IRAKLI Kürtlerin, bağımsızlık ilan etmek için yapılacak referandumun tarihini 25 Eylül olarak belirlemesi Washington’da rahatsızlığa neden oldu.

  ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) bağımsızlık hamlesi için “Irak’ın önceliği DEAŞ’ın mağlup edilmesidir. Referandum yapmak meseleyi önceliklerden uzaklaştırır” açıklaması yaptı. ABD Dışişleri’nin açıklamasında Iraklı Kürtlerin bağımsızlık hevesinin Washington’da meşru karşılandığı vurgusu da var ancak metindeki ‘bunu konuşmak için doğru zaman olmadığı’ kaygısı ağır bastı.

  KAYGILAR İLETİLDİ

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert’ın açıklaması şöyle: “Birleşik, demokratik ve federal Irak’ı savunuyoruz. Irak Kürdistan halkının meşru emellerini anlıyor ve takdir ediyoruz. Kürdistan yöneticileriyle görüşmelerimizde bağlayıcı olmayan bir karar dahi olsa şu anda referandum yapmanın meseleyi acil yanıt bekleyen önceliklerden uzaklaştıracağına yönelik kaygılarımızı ilettik.” Gazetecilerin ısrarlı soruları üzerine Nauert, “ABD hükümeti için önemli olan öncelikle DEAŞ’ın mağlup edilmesidir. Bu gerçekleştikten sonra diğer konu ele alınabilir” dedi.

   

  Etiketler: gazetehaberleri
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı