Dünya Haberleri

  ABD'den Kıbrıs'a uçuşlara teşvik de yasak da yok

  Hürriyet Haber
  10.09.2005 - 11:07 | Son Güncelleme:  ABD'nin Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Matt Bryza, Amerikalı kongre üyeleri ve işadamlarının Kuzey Kıbrıs'a doğrudan uçuşlarını bakanlık olarak ne cesaretlendirdiklerini ne de yasakladıklarını söyledi.

  Washington'da Amerikan Helenik Eğitim İlerleme Birliği AHEPA, ”işgal altındaki Kıbrıs'a doğrudan uçuşlar: çözümün ışığında uçuş?” başlıklı bir toplantı düzenledi. Bryza bu toplantıda, ABD'den Kuzey Kıbrıs'a son doğrudan uçuşların, ABD'nin Kıbrıs politikasında bir değişiklik anlamına gelmediğini söyledi.

  Bryza, Annan planını desteklemeyi sürdürdüklerini ve adanın yeniden birleşmesine zarar verecek hiçbir girişimde bulunmalarının sözkonusu olmadığını kaydetti.

  Amerikan kongre üyelerinin Kuzey Kıbrıs'a yaptıkları uçuşları, ABD Dışişleri Bakanlığı olarak yasaklama haklarının bulunmadığını belirten Bryza, bu uçuşların uluslararası yasalar ve Amerikan hukuk kuralları çerçevesinde olduğunu ifade etti.

  Nisan 2004'te Annan planına ilişkin referandumda Güney Kıbrıslılar'ın olumsuz oy vermesinin, “demokratik bir karar” olduğunu belirten Bryza, bu karardan ABD'nin hayal kırıklığına uğradığını, ancak Rum tarafını cezalandırma arayışında olmadığını vurguladı.

  Bryza, bir soru üzerine, toplantının konu başlığında da kullanılan ”işgal altındaki Kıbrıs” ifadesine katılmadıklarını da söyledi.

  Kuzey Kıbrıs'ın ekonomik durumunun iyileşmesi için ABD'nin elinden geleni yaptığını, bu sayede adanın birleşmesinin daha kolaylaşacağını kaydeden Bryza, “eğer Kuzey Kıbrıs'ın ekonomisini düzeltmek için şimdi çalışmazsak adayı hiçbir zaman birleştiremeyebiliriz” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı