Dünya Haberleri

  ABD'den jet yanıt

  Kasım Cindemir / WASHINGTON
  30.07.2007 - 11:36 | Son Güncelleme:

  AKP Milletvekili Egemen Bağış'ın "ABD ile çatışma pahasına Irak'a gireriz" sözlerine, Washington'dan, "Hep söylüyoruz. Irak'a girmenize karşıyız" cevabı geldi.

  Hürriyet'in konuştuğu ABD kaynakları, "Söz düellosuna gerek yok. Bizim bu konudaki tutumuz açık ve belli. En üst düzeylerde birkaç kez dile getirdik" dediler. Aynı kaynaklar, PKK ile mücadele konusunda verilen sözleri bulunduğunu ve bunun gereklerini yerine getirmek için çalıştıklarını ifade ettiler.

  Aynı ABD kaynakları şöyle konuştular:
  "Türkiye'nin Irak'ta küçük çaplı veya kapsamlı herhangi bir operasyonuna karşıyız. Ankara'daki ilgili kurumlar da bunu biliyor. Bu sorunun çözümü için hem Bağdat'a hem de Iraklı Kürtler'e baskıyı sürdürüyoruz. Bağdat'taki ABD Büyükelçisi Ryan Crocker bu konuyla çok yakından ilgileniyor. Bu meselenin önemini biliyoruz ve anlıyoruz. Ancak, mevcut ortamda, bir Türk operasyonu Irak'ı daha kötü hale getirir. Ne çapta olursa olsun operasyona karşıyız."

  ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matt Bryza da, geçen hafta yaptığı bir konuşmada, Kuzey Irak'taki PKK'ya karşı "yakında" bazı adımlar atılacağının sinyallerini vermişti. 

  ABD Yönetimi, bir Türk operasyonunun, Irak'taki tüm hesaplarını alt üst edeceğini düşünüyor. Türkiye'nin Irak'a girmesinin sadece Beyaz Saray'dan değil rakip Demokrat Parti'nin denetimindeki Kongre'den de sert tepki alacağına kesin gözüyle bakılıyor.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı