Dünya Haberleri

  ABD'den İsrail'in Mavi Marmara raporuna destek

  A.A
  25.01.2011 - 08:01 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "ısmarlama" olarak nitelediği, İsrail'in Mavi Marmara baskınıyla ilgili raporuna ABD'den destek geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, İsrail tarafından yürütülen Mavi Marmara soruşturmasının "inandırıcı, tarafsız ve şeffaf" olduğunu söyledi.

  BM'DEN MAVİ MARMARA AÇIKLAMASI

  TÜRKİYE DE BASKIN RAPORUNU AÇIKLADI

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Crowley, “Mavi Marmara gemisine düzenlenen baskının incelenmesinde, BM Genel Sekreteri'nin oluşturduğu soruşturma komisyonunu uluslararası toplum için birincil forum olarak görmeye devam ettiklerini” söyledi.

  Crowley, günlük basın toplantısında, İsrail'in Mavi Marmara saldırısıyla ilgili raporunu nasıl değerlendirdiğine ilişkin bir soru üzerine, “olayın incelenmesinde, BM Genel Sekreteri'nin soruşturma komisyonunu uluslararası toplum için birincil forum olarak görmeye devam ediyoruz” dedi.

  İsrail hükümeti tarafından oluşturulan “Turkel Komisyonunun” raporunun iki bölümünden ilkinin tamamlanmasının önemli bir adım olduğuna inandıklarını ifade eden Crowley, “Raporun ikinci bölümünün gelecek aylarda yayımlanacağını anlıyoruz. Ancak bu, BM Genel Sekreteri'nin himayesinde devam ediyor olacak bir süreç” diye konuştu.

  Crowley, bir gazetecinin, “İsrail'in olayla ilgili tarafsız bir soruşturma yürütecek niyet ve imkanlara sahip olduğunu hala düşünüyor musunuz” sorusunu, “Evet. Ancak biliyorsunuz ki, hem İsrail'in, hem de BM Genel Sekreteri'nin soruşturma komisyonunun raporu üzerinde daha yapılacak iş var” diye yanıtladı.
  “Hangi raporu daha uygulanabilir görüyorsunuz? İsrail'in raporunu mu, yoksa BM Genel Sekreteri'ninkini mi?” sorusu üzerine de Crowley, bunun, “şu ya da bu” şeklinde değerlendirilecek bir konu olmadığını belirtti.

  Crowley, sözlerine şöyle devam etti:

  “İsrail'in bu çabasına destek vermekteyiz. Bunun bağımsız bir rapor olduğunu, İsrail tarafından yapılan soruşturmanın inandırıcı, tarafsız ve şeffaf olduğunu ve BM Genel Sekreteri üzerinden devam eden daha geniş sürece katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Dolayısıyla bunun, “bu ya da şu” şeklinde görülecek bir konu olduğunu düşünmüyorum.”

  İsrail donanmasının 31 Mayıs'ta Akdeniz'in uluslararası sularında seyreden Mavi Marmara gemisine düzenlediği, 9 Türk'ün öldüğü askeri operasyonu soruşturmak üzere İsrail hükümeti tarafından oluşturulan, başkanlığını eski yargıçlardan Yaakov Turkel'in yaptığı komisyon ilk raporunu dün açıklamıştı. Raporda, İsrail askerlerin tavrının uluslararası hukuk kurallarına uygun olduğu ileri sürülüyor.

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı