Dünya Haberleri

  ABD'den Hizbullah'ın zorlama ve tehditlerine kınama

  A.A.
  26.01.2011 - 09:50 | Son Güncelleme:

  ABD, Lübnan'da yeni hükümet oluşturulması sürecinde, Hizbullah'ın zorlama, gözdağı ve tehditlere başvurmasını kınadığını belirtti.

  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Crowley yayımladığı yazılı açıklamada, Lübnan'da hükümetin oluşturulmasının, Lübnan'ın kararı olduğunu, ancak bu kararın, zorlama, gözdağı ve tehditlerle alınmaması gerektiğini ifade etti.

  Açıklamasında, "Maalesef, Suriye tarafından desteklenen Hizbullah siyasi hedeflerine varmak için zorlama, gözdağı ve tehdit yollarına başvurmuştur" şeklinde ifadeler kullanan Crowley, Lübnan'daki bütün tarafları sakin olmaya ve itidalli davranmaya davet etti.

  Crowley ayrıca, Lübnan'ın, eski Başbakanlardan Refik Hariri'nin 2005 yılında suikasta kurban gitmesini soruşturan uluslararası özel mahkemenin de görevini sürdüreceğini ve bu görevin, "Lübnan'daki istikranın, güvenliğin korunması ve adaletin sağlanması" yönünden "yaşamsal" olduğunu belirtti.

  Washington, Lübnan'daki, hem sivil hem de askeri kanadı olan Şii inançlı ve İran yanlısı Hizbullah partisini terör örgütü olarak kabul ettiğinden dolayı, Hizbullah'ın öncü bir rol üstlenebileceği bir Lübnan hükümetini kaygıyla karşılayacağını belirtiyor.

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton yaptığı açıklamada, Lübnan'da Hizbullah'ın kontrolündeki bir hükümetin kurulmasının, bu ülkenin ABD ile ilişkilerini "etkileyebileceğini" söylemişti.

  Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen eski Başbakan, Sünni milyarder Necip Mikati'nin Hizbullah tarafından desteklenmesi, endişelere ve farklı yorumlara yol açmıştı. Yeni hükümeti, Necip Mikati'nin kuracağının açıklanmasının ardından, başkent Beyrut'ta geçici hükümetin Başbakanı Saad Hariri taraftarları gösteri yapmıştı.

  Lübnan'da hükümet, 12 Ocak'ta Hizbullah taraftarı 11 bakanın istifa etmesiyle düşmüştü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı