Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD'den ‘hile yapma’ uyarısı

  Kasım CİNDEMİR/WASHINGTON
  24.10.2003 - 01:54 | Son Güncelleme:

  ABD Yönetimi, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın, Kıbrıs'ta çözüm ile Türkiye'nin AB üyeliği önündeki ‘‘en büyük engeli’’ oluşturduğuna inanıyor.

  Washington'un, KKTC'de yapılacak Aralık seçimlerine hile karıştırılmaması için Ankara'yı tam ‘‘3’’ kez uyardığı öğrenilirken, Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın talimatıyla, Amerikan diplomasisi, ‘‘çözümden yana olan muhalefetin adil bir seçimi kazanması için’’ çok yoğun bir faaliyet içine girdi. Hürriyet'in edindiği bilgilere göre, Rauf Denktaş ve Türkiye'deki ‘‘bazı’’ unsurların seçimlere hile katıştırmaya çalıştığına inanan ABD Yönetimi, Ankara'ya, ‘‘Denktaş, adil ve özgür seçimlerin önünde engel oluşturmasın’’ mesajını verdi. Bu uyarılar, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün, değişik zamanlarda Powell ve Ankara Büyükelçisi Eric Edelman ile yaptığı görüşmelerde ve Kıbrıs Koordinatörü Thomas Weston'un Ankara ziyareti sırasında yapıldı.

  Miting gibi çay molası

  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın dün Bolu'nun Mengen İlçesi'ndeki kısa çay molası neredeyse bir mitinge dönüştü. Zonguldak'ta düzenlenen bir toplantıdan Ankara'ya dönen Denktaş, Dörtyol mevkiindeki Müdür Çay Ocağı'nda mola verdi. Denktaş’ın geldiğini öğrenen yurttaşlarsa çay ocağına akın etti. Gördüğü ilgiden memnun kalan Denktaş yurttaşlara, esprili bir şekilde, ‘‘Kıbrıs'ı bu Rumlar'a verelim mi?’’ diye sordu. ‘‘Hayır’’ yanıtı alan Denktaş'ın yüzü güldü.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı