Gündem Haberleri

  ABD'den geri çekilme harekatı

  NYT
  25.02.2011 - 10:31 | Son Güncelleme:

  ABD, Afganistan’da uzun yıllardır devam eden çatışmaların ardından, Taliban ve El Kaide’ye karşı verilen mücadelenin en önemli noktalarından biri olarak gösterilen Pech Vadisi’nden çekiliyor.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

   

  Geri çekilme hareketi resmi olarak 15 Şubat’ta başladı. ABD ordusu, geri çekilmenin yaklaşık 2 ay süreceğini ve bunun eyaletin nüfus yoğunluğu fazla bölgelerine yapılan kayışın bir parçası olduğunu belirti. Diğer yandan, Afganistanlı birlikler bölgede kalarak, güvenliği sağlamaya hazır olduklarını gösterecek.

   

  ABD’li yetkililer, geri çekilmenin Afgan sivilleri korumaya yönelik terörle mücadele doktrinleriyle uyuştuğunu belirtirken, Afgan yetkililer, çok sayıda militan örgütün bulunduğu bölgede, güvenliği kendi başlarına sağlayamayacaklarından endişe duyuyor.

   

  Afgan ve ABD birliklerinin Nuristan eyaleti ve Korangal Vadisi’ndeki güvenlik noktalarından tamamen çekilmelerinin ardından başlatılan hareket, Taliban’a zafer kazandığı izlenimi verirken, bölgedeki savaş stratejisi hakkında da soru işaretleri doğuyor.

   

  ABD’li yetkililer, Pech Vadisi’nin sahip olduğu öneme kıyasla dengesiz bir maliyet yarattığını ve buraya harcanan kaynakların başka bir bölgeye aktarılabileceğini belirtti. Bununla birlikte, bu bölgede belirgin bir üstünlük sağlayamaya yetecek kadar asker bulunmadığına da işaret edildi.   

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet
   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı