Gündem Haberleri

    ABD'den 'droperidol' uyarısı

    Hürriyet Haber
    06.12.2001 - 15:20 | Son Güncelleme:

    ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), anestezi sırasında kullanılan etken madde 'droperidol' konusunda yeni bir uyarı yayınladı.

    Daha önce, yüksek doz droperidol kullanımının düzensiz kalp atışlarına bağlı ölüme yol açabileceği konusunda uyaran FDA, düşük dozdroperidolun de tehlikeli olduğunu açıkladı ve hekimlere alternatif maddeler kullanmalarını önerdi.

    Şu ana kadar droperidolun kalp ile ilgili 100`den fazla yan etkisinin rapor edildiğini belirten FDA yetkilileri, 2,5 mg droperidol verilen 4 hastanın öldüğünü, 3 hastanın da kalp yetmezliği çektiğini ve tedavi gördüğünü açıkladılar.

    Maddenin verildiği ilk dakikalarda kalp atışlarının hızlandığını söyleyen uzmanlar, kalbin kısa zamanda tekrar normal atış hızına dönmemesi halinde, bunun hastanın ölümüne yol açabileceğini söylediler.

    Birçok hekim, droperidolu 30 yıldır sorunsuz kullandığını belirtiyor. Uzmanlar, maddenin uzun zamandır emniyetli şekilde kullanılmasının, verilen dozun 1 mg`da tutulmasına bağlıyorlar. Uzmanlar, droperidolun kalp hastalarında kullanılmamasını öneriyorlar.

     

      

    Etiketler:
    

    EN ÇOK OKUNAN HABERLER

      Sayfa Başı