Dünya Haberleri

  ABD'den dayak yiyen kadına iltica hakkı

  Hürriyet Haber
  09.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünyanın herhangi bir yerinde aile içi şiddete maruz kalan kadınlar, ABD'ye iltica edebilecek. Adalet Bakanlığı ile Göç ve Vatandaşlığa Kabul Dairesi'nin yasa önerisi, aile içi şiddetin kurbanlarının, bir toplumsal grubun üyeleri olarak değerlendirilmelerini öngörüyor.

  Söz konusu değişiklikle, kadınların cinsiyetleri yüzünden zulüm gördükleri kabul edilmiş oluyor. Ancak yine de iltica başvurusunda bulunan kadınların aile içi şiddetin kurbanı olduklarını, şiddetin devam edeceğini, ülkesinin kendisini koruyamadığını ya da korumaya istekli olmadığını kanıtlaması gerekiyor.

  ABD'de göçmen yasasına göre, iltica talepleri kabul edilebilecek 5 grup bulunuyor. Söz konusu gruplara dahil olanların din, ırk, milliyet, siyasi görüş ve belli bir toplumsal gruba üyelik yüzünden ülkelerinde zulüm gördüklerini kanıtlamaları gerekiyor.

  ‘‘Belli bir toplumsal gruba üyelik’’ kategorisinin kapsamı yıllar geçtikçe gelişiyor. ABD, homoseksüllerin baskı görme iddialarını 1994'te kabul etmişti. Kadın sünnetine maruz kalanlar da 1996'dan beri sığınma hakkı elde edebiliyor. Böylece ABD de, kadının şiddet görmesini toplumsal cinsiyet meselesi olarak kabul eden Kanada, İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerin yanında yer almış olacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı