ABD'den Çinli bankaya yaptırım

A.A
01.08.2012 - 12:57 | Son Güncelleme: 01.08.2012 - 12:57

Pekin yönetimi, Washington'un İran'a uygulanan yaptırımları aşmasında yardımcı olduğu ileri sürülen Çinli Kunlun Bankası'na karşı aldığı karara tepki gösterdi.

ABD'ye bankaya yönelik  yaptırımları kaldırması çağrısı yapan Çin, “Yaptırımlardan Çin-ABD ilşkileri  zarar görür” dedi.


Washington yönetiminin kararından sonra resmi haber ajansı Şinhua'ya  konuşan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Çin Gang, “Umarız, ABD yönetimi hatalı  tavırlardan vazgeçer, yaptırımları kaldırır ve Çin-ABD dostluğunu sarsacak tavır  ve eylemlerden sakınır” diye konuştu.


İran'ın nükleer programının çözülmesi yolunda Çin'in etkin ve yapıcı bir  rol oynadığını savunan Sözcü Çin, sözlerine şöyle devam etti:


“Washington yönetiminin de dahil olduğu tüm taraflar ile işbirliği  içerisinde hareket ediyoruz. Fakat ABD, bizim endişe ve kaygılarımızı görmezden  gelerek Çinli şirket ve bankalara yaptırım uygulamaya devam ederse Çin-ABD  ilişkileri bundan büyük zarar görecektir.”

ABD Başkanı Barack Obama'nın onay verdiği İran'a uygulanacak yeni  yaptırım paketi, Çin'in Kunlun Bankası'nın yanısıra Irak'taki Elaf İslami  Bankası'nı da hedef alıyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı