Dünya Haberleri

  ABD'den Belarus'a yeni yaptırımlar

  A.A.
  01.02.2011 - 09:53 | Son Güncelleme:

  ABD, Belarus yönetiminin önceki ayki tartışmalı devlet başkanlığı seçimlerinin ardından protesto gösterilerini şiddetle bastırmasına yanıt olarak, bu ülkeye yeni mali ve seyahat yaptırımları getirdi.

  ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, AB tarafından da dün duyurulan benzer adımları takip eden yeni yaptırımlar, seyahat ve mali kısıtlamaların kapsamı altındaki Belaruslu yetkililerin sayısını genişletirken, Belarus'ta devlete ait en büyük petrol holdingi Belneftekhim'in iki yan kuruluşuyla iş yapılmasını yasaklıyor.

  Açıklamada ayrıca, Belarus hükümetinden, gözaltına alınanların serbest bırakılması ve ifade özgürlüğüne izin verilmesi çağrısında bulunuldu.

  AB Dışişleri Bakanları da tartışmalı bir seçimde iktidarını korurken protesto gösterilerinde şiddet uygulayan Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ve üst düzey diğer yöneticilerin mal varlıklarını dondurarak vize yasağı getirmişti. AB kararlarında, Belarus yönetimine tüm siyasi tutukluların serbest bırakılması ve demokratik güçler üzerindeki baskı politikasının durdurulması çağrısı da yapılmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı