ABD'den Avrupa'ya İran soruşturması

hurriyet.com.tr
21 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 21 Ağustos 2012 - 00:54

ABD, Avrupa'nın dev bankalarına İran soruşturmasını genişletiyor.

ABD'li yetkililer aralarında Alman Deutsche Bank'ın da yer aldığı birden çok bankaya İran, Sudan ve diğer yatırım kapsamındaki ülkelere ABD'deki şubeleri aracılığıyla milyarlarca dolarlık para aktarımı yapmalarına yardım ettikleri gerekçesiyle soruşturma başlattı.  

En son yetkililer İngiliz Standard Chartered bankasına benzer bir soruşturma başlatmış ve banka uzlaşmak için 340 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti.

ABD'li savcılar ise İngiliz bankayla varılan uzlaşmanın uluslararası bankalara ABD'nin federal sisteminin koordine çalışmadığı ve birimler olarak farklı kararlar verdiği yönünde bir mesaj vermesinden endişe ediyor.

SORUŞTURMA GENİŞLİYOR  

Savcılar aynı zamanda, yabancı bankalar ve düzenleyici kurumların aktarılan paranın arkasında kimlerin olduğunu ortaya çıkaran değerli bilgileri paylaşma konusunda işbirliği içinde hareket etmemesinden de korkuyor.

Deutsche Bank, 2009'dan bu yana küresel finans kuruluşlarının İranlı bankalar ve kurumlarla ilişkilerine yönelik yapılan soruşturmaların son kurbanı oldu.

Alman banka konu hakkında yorum yapmaktan kaçınırken sadece 2007'de artık İran, Suriye, Sudan ve Kuzey Kore gibi ülkelerdeki iştirakleriyle iş yapmaya devam etmeme kararı aldıklarını belirtti.

Soruşturma kapsamına giren bankalar ABN Amro, Barclays, Credit Suisse, Lloys ve Hollandalı ING Bank olarak sıralandı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı