Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD'den Atina'ya: PKK ile ilişkini kes

  Hürriyet Haber
  29 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 29 Mart 1999 - 00:01

  ABD yönetimi, terörizm konusunda Yunanistan'ı bir kez daha sert bir dille uyardı ve ‘‘PKK terör örgütüyle tüm ilişkilerini kes’’ dedi.

  Yunanistan suçüstü yakalandı

  Hürriyet'e konuşan üst-düzey bir Amerikan yetkili, Apo'nun yakalanmasıyla, Atina ile bölücü terör örgütü arasındaki organik ilişkinin ‘‘gün gibi’’ açığa çıktığını söyledi. Bu yetkili, ‘‘bir NATO ülkesiyle, acımasız ve eli kanlı bir terör örgütü arasındaki bu ilişkiden son derece rahatsızız. Son gelişmelerden sonra, saklayacakları da kalmadı’’ dedi.

  Ege ve Kıbrıs buna bağlı

  PKK terörizmi konusunda Atina'yı ‘‘her fırsatta ve düzeyde’’ çok ciddi uyardıklarını da belirten yetkili, şöyle devam etti: ‘‘Biz onlara PKK ile tüm ilişkileri kes uyarısında bulunduk. Yunanistan'ın tavrını kesinlikle anlaşılmaz buluyoruz. Bu ortamda Ege ve Kıbrıs konularında olumlu adım atılması ve ilerleme kaydedilmesi imkánsız hale geldi.’’

  Ege'de çatışma endişesi var

  ABD'li yetkili, Ankara'nın, bölücü teröre karşı adımlar atmaması halinde, Atina ile hiçbir diyaloğa girmeyeceğini Washington'a bildirdiğini de ifade etti. Washington'daki NATO zirvesi sırasında tarafları bir araya getirme girişimlerinde bulunduklarını, ancak başarısız olduklarını da söyleyen yetkili, Ege'de çatışma endişesi taşıdıklarını şöyle dile getirdi:

  Bu endişe bizi korkutuyor

  ‘‘Biz Ankara ile Atina arasındaki ilişkileri ‘tırmanan gerilim' diye tanımlıyoruz ve Ege'de bir çatışma çıkması endişesini taşıyoruz. Bu bizi korkutuyor. Normalleşme sağlanması için çaba harcıyoruz. Ege'de istikrar ve Kıbrıs'ta ilerleme bizim için çok önemli.’’  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı