ABD'den Atina'ya müdahale

Yorgo KIRBAKİ
29.07.2012 - 12:52 | Son Güncelleme:

ATİNA - ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Philip Gordon’un Atina ziyaretinde Ekonomik Münhasır Bölge (EMB) ile ilgili açıklaması düş kırıklığı yarattı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Gordon, Yunan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos ile görüşmesinden sonra, gazetecilerin EMB konusundaki  bir soruya “Tüm müdahil taraflar bölgede geçerli karmaşık durumu anlamalıdır. Hangi adımlar atılacaksa koordineli olmalıdır. Zaten Ankara ile Atina arasında iletişim kanalları mevcuttur” dedi.

Gordon’u bu sözleri Yunan medyasında büyük tepki yarattı. ABD’nin, seçim öncesi EMB ilan edeceği vaadinde bulunan Yunan Başbakanı Andonis Samaras ile aynı görüşte olmadığını vurgulayan Proto Thema gazetesi “ABD ekonomik krizde Yunanistan’ı destekliyor ama Yunan-Amerikan ilişkilerinde her şey toz pembe değil” ifadesini kullandı.

Savunma içerikli defencenet.gr haber sitesi de “ABD’den tokat. Gordon, Yunanistan’a tek taraflı hareket etmemesini EMB konusunu Türkiye ile görüşmesini istedi” diye yazdı.

 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı