Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD'den Atina'ya kınama

  Hürriyet Haber
  01 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 01 Mart 1999 - 00:01

  ABD'nin Atina Büyükelçisi Nicholas Burns, Yunanistan'ın Apo'yu gizleyerek büyük düş kırıklığı yarattığını söyledi. Böylece ABD Atina'yı ilk kez açıkça eleştirmiş oldu. ABD ayrıca Ankara ile Atina arasında gerginliği tırmandıran açıklamaların durdurulmasını istedi.

  Amerikan Yönetimi, Abdullah Öcalan'ı Nairobi Büyükelçiliği'nde gizleyen Yunanistan'ı ilk kez açıkça kınadı ama, Irak ve İran gibi terörü destekleyen ülkeler listesine alınamayacağını da açıkladı.

  ABD'nin Atina Büyükelçisi Nicholas Burns, dün To Vima gazetesinde yayınlanan açıklamasında Yunanistan'ın Öcalan'ı Nairobi Büyükelçiliği'nde saklamasının büyük bir hata olduğunu ilk kez söyledi. Burns, ‘‘Yunanistan'ın gerek Öcalan'ı gizlemesi gerekse üç kadın PKK'lıyı koruması nedeniyle ABD'de büyük bir hayalkırıklığı yarattığını’’ vurguladı.

  Amerikan Yönetimi bu açıklamayla, Yunan hükümetinin Öcalan'ı gizlemesinden duyduğu rahatsızlığı açıkça dile getirmesine rağmen Yunanistan'ın terörü destekleyen ülkeler listesine alınması yolundaki Türkiye‘nin çağrısını ise geri çevirdi. Burns, Yunanistan’ın İran ve Irak'la bir tutulmasının yanlış olduğunu, bu iki ülkenin sistematik olarak teröre destek verdiğini savundu.

  ABD'in Atina'daki Büyükelçiliği'nden sızan haberlere göre ABD, Yunanistan'ın teröre destek verip vermediğini belirlemek amacıyla iki kez gizlice araştırma yaptı. PKK militanlarının Yunanistan'da eğitim gördüğü yolundaki Türkiye'nin ısrarlı iddiaları nedeniyle araştırma yapan ABD'nin hiçbir kanıt elde edemediği öğrenildi.

  ABD, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Yunanistan'a yönelik ültimatom niteliğindeki açıklamasından sonra birden yükselen tansiyonu düşürmek için de süratle devreye girdi. Amerikan Yönetimi hem Ankara hem de Atina nezdinde girişim yaparak, gerginliği tırmandıran açıklamaların durdurulmasını istedi.

  Öte yandan Devlet koruması altında Nairobi'deki Yunan Büyükelçiliği'nden çıkarılıp Atina'ya getirilen PKK'lı kadın militan Şemse Kılıç'ın ‘‘Simitis'i Öcalan'ı Türkiye'ye vermekle suçlaması ve Yunan halkını hesap sormaya çağırması’’ dün Atina'yı yeniden karıştırdı. Yunan Parlamentosu 5 Mart'ta Öcalan operasyonunu görüşme kararı alırken, Yunan Hükümet sözcüsü Dimitris Repas, da Kılıç‘‘yalancılıkla’’ suçladı; Kılıç'ı korunduğu ülkeye saygı göstermeye çağırdı.

  ‘‘Kürt halkıyla dayanışma ve Öcalan‘a özgürlük’’ adı altında bugün Atina’da konser verecek olan sanatçılardan ünlü kompozitör Mikis Teodorakis, Kılıç'ın nankörlük yaptığını belirterek konsere çıkmayacağını açıkladı. Kılıç'ın ‘‘Simitis, Apo'ya ihanet etti’’ sözlerine kızan Teodorakis orkestrasını da konserden çektiğini bildirdi.

  Bu arada ERNK iki banka hesabı açıp yardım kampanyası başlattı. Yunan özel televizyonları da ERNK'nın hesap numaralarını ilan edip Yunanlıları ‘‘Kürt halkına’’ maddi yardım yapmaya çağırıyorlar.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı