Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD'den Allianoi baskısı

  Hürriyet Haber
  16 Ekim 2005 - 09:43Son Güncelleme : 16 Ekim 2005 - 09:43

  Avrupa Konseyi Parlamentosu Kültür Varlıklarını Koruma ve Kültürel Miraslar Alt Komisyonu Üyesi CHP Uşak Milletvekili Osman Coşkunoğlu, İzmir'in Bergama İlçesi'ndeki 1800 yıllık Allianoi Antik Kenti'nin kurtarılması için, komisyonun, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'e mektup yazdığını bildirdi.

  Coşkunoğlu, A geçen hafta Romanya'nın başkenti Bükreş'te yapılan toplantıda, komisyonun, Allianoi Antik Kenti'nin Yortanlı Baraj suları altında kalmaması için ”baskı oluşturulması” yolunda karar alındığını belirtti.
  Komisyonun, aynı zamanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e Yortanlı Baraj inşaatının durdurulması veya tasarımında değişiklik yapılması yönünde mektup gönderdiğini kaydeden Coşkunoğlu, şu bilgiyi verdi:“Komisyon, benden de baraj ve antik kent hakkında bilgi istedi. Gelecek hafta, Bükreş'te yeniden toplanacak komisyona bilgi vereceğim. Bölge, 2001 yılında Sit alanı olarak ilan edilmiş olmasına rağmen 2003 yılında itibaren yatırıma başlanmıştır. Sit alanına bu şekilde bir yatırım yapmak, ayrı bir hukuk davası ama ben bunu seçim yatırımı olarak yorumluyorum. Yortanlı Baraj inşaatı için, İzmir 1 numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından durdurma kararı alınmıştır. Bütün bunlara rağmen inşaat devam ederek bu güne kadar yaklaşık 13 milyon YTL'lik yatırım yapılmıştır.” Çözümün barajın tasarımında değişiklik yapılması olduğunu belirten Coşkunoğlu, durumun tartışılması için Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'a soru önergesi vereceğini açıkladı.Osman Coşkunoğlu, baraj inşaatının tasarımının değişmesinin masraflı olduğunu, ancak antik bir kentin yok olmasının Türkiye'yi uluslararası alanda sıkıntıyı düşüreceğini söyledi.Coşkunoğlu, “Türkiye kültürel ve doğal varlıklarını koruyacağına dair uluslararası birçok sözleşmeye imza atmıştır. Antik kentin yok olması, ülke turizmi için de büyük kayıp olacaktır” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı