Gündem Haberleri

  ABD'deki idamlık suça Türkiye’de hiç ceza yok

  Hürriyet Haber
  29.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kırmızı ışıkta geçip, 5 genci yaralayan ve 1’ini komaya sokan alkollü sürücü 14 saat gözaltında kalıp çıktı. Oysa ABD’deki benzer bir davada sanık idamla yargılanmıştı.

  Kocaeli Üniversitesi öğrencisi Serkan Mehmet Erdem, içki içtikten sonra babasına ait 34 TG 5064 Renault Megan Coupe otomobilin direksiyonuna geçti. Beşiktaş’ta, otomobiliyle kırmızı ışığı ihlal etti. Şarkıcı Yaşar'ın Rumelihisarı'ndaki konserinden dönen 5 gencin bulunduğu 34 FIG 52 plakalı Honda Civic'e çarptı. Demir yığınına dönen otomobilden çıkarılan Özlem Yanardağ (20), Taksim Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Kalça kemiğinde kırıklar bulunan, idrar torbası delinen ve şuuru hálá kapalı olan Özlem, hayati tehlikeyi henüz atlatamadı.

  14 saat gözaltı ardından serbest

  Cem Göksungur'un (32) kalça kemiği kırıldı. Ebru Eymur (24) böbrek kanaması geçirdi, leğen kemiği kırıldı ve sol eli alçıya alındı. Işın Ekinci (23) doku travması geçirdi, sırt ve boyun kasları ezildi. Bülent Büyükkahraman'ın (26) köprücük kemiği kırıldı, kalça kemiği çatladı. Gözaltına alınan Serkan Mehmet Erdem (27) savcılığa sevk edildi. Nöbetçi savcı tarafından ifadesi alınan Erdem, 14 saat sonra tutuksuz yargınlanmak üzere serbest bırakıldı.

  Suç: Aracı silah gibi kullamak

  Tam beş kişiyi yaralayan Mehmet Serkan Erdem aynı suçu ABD'de işleseydi hemen tutuklanacaktı. 1997 yılında ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinde alkol ve hap aldıktan sonra pick-up'ıyla iki kişinin ölümüne yolaçan Tomas Richard Jones, ‘aracını silah gibi kullandığı’ gerekçesiyle yüzde yüz kusurlu bulundu. Savcı, taammüden adam öldürmekle suçladığı sürücü hakkında idam cezası istedi. Jüri'nin kararıyla Jones iki kez müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

  İngiltere'de de kurtuluş yok

  Serkan Mehmet Erdem aynı suçu İngiltere'de işlese, elini kolunu sallayarak aramızda dolaşamayacaktı. İngiltere ceza yasaları, alkollü araç kullananların ölüme yolaçmaları halinde en az 10 yıl hapis cezası öngörüyor. Ehliyete de iki yıl el konuyor. Türkiye'de trafik kazalarını düzenleyen ceza yasası olmadığı için, Erdem, tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu birden fazla kişinin yaralanmasına neden olduğu iddiasıyla, altı aydan 30 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

  En fazla 37 milyon 900 bin lira ceza verilecek

  Alkollü araç kullandığı için Serkan Mehmet Erdem'in ehliyetine üç ay süreyle el konulacak. 22 milyon 900 bin lira para cezası ödeyecek. TCK'nın 459'uncu maddesine göre, tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu birden fazla kişinin yaralanmasına neden olduğu için altı ile 30 ay arasında hapis cezasına çarptırılacak. Ceza, günlüğü 5 bin liradan paraya çevrilecek. Erdem, üst sınırdan ceza alırsa 15 milyon lira ödeyecek. Ölüm kalım savaşı veren Özlem Yanardağ yaşa-mını kaybederse, Erdem, bir kişinin ölümüne birden fazla kişinin yaralanmasına neden olduğu için 4 yıl hapis istemiyle yargılanacak.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı