Gündem Haberleri

  ABD'deki büyümeye en fazla katkı tüketicilerden

  Bloomberg
  01.05.2010 - 12:51 | Son Güncelleme:

  ABD’de tüketici harcamaları son üç yılda görülen en yüksek artışı gerçekleştirerek, ABD’nin 2010’un ilk çeyreğinde 3.2 oranında büyümesini sağladı. Diğer yandan ABD hükümet teşviklerine daha az bağlı hale geliyor.

  ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan verilere göre, Mart ayında tüketim harcamalarının yüzde 3.6 oranında yükseldi ve Bloomberg haber ajansının görüş aldığı birçok ekonomistin beklentisini aştı.

  Tüketimdeki bu artış, ABD ekonomisinin 2010’un ilk çeyreğinde yüzde 3.2 oranında büyümesini sağladı ve ülkenin 2003’ün ilk yarısından bu yana görülen en iyi performansa imza atmasını sağladı.

  Bugüne kadar ABD ekonomisindeki büyümeye üretim sektörü katkı sağlarken, bu yıl tüketim harcamalarındaki artış büyümede esas rolü oynadı.

  ABD merkezli finansal danışmanlık şirketi Naroff Economic Advisors’ın Başkanı Joel Naroff, “Tüketiciler, her türlü sektörde daha fazla harcama yapmaya başladı. Ülkede resesyondan yavaş yavaş çıkmaya devam ediyor” dedi.

  YETERSİZ KALDI

  ABD, 1930’lu yıllardan bu yana görülen en kötü resesyondan çıkarken, ekonominin son üç çeyreklik performansının 1981-82 yılları arasında yaşanan resesyondan sonra gösterdiği performansın gerisinde kaldığı belirtildi.

  İsviçreli Credit Suisse bankasının Başekonomisti Neal Soss, “Ekonomik iyileşme, daha önceki standartların oldukça gerisinde kalmış gibi görünüyor” dedi.

  Soss aynı zamanda, tüketici harcamalarının 1980’li ve 1990’lı yıllardaki kadar güçlü olmasını beklemediğini de dile getirdi.

  Ekonomistler, tüketici harcamalarının gayrisafi yurtiçi hasıladaki (GSYİH) artışa yüzde 2.55 katkı sağladığını belirtti.

  Diğer yandan iş dünyasındaki hareketlenme de ekonomik büyümeyi destekledi ve Nisan ayında son beş yılın en hızlı canlanmasını yaşadı. Bakanlığın yayımladığı diğer raporlar, tüketici güveninin beklendiği kadar büyük bir düşüş göstermediğini ortaya koydu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı