ABD'de üretici enflasyonu geriledi

A.A
17 Temmuz 2007 - 19:07Son Güncelleme : 17 Temmuz 2007 - 19:07

ABD'de Üretici Fiyat Endeksi Haziran ayında yüzde 0.2 geriledi.


Çalışma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, üretici fiyatlarında kaydedilen beklenenden iyi gelişmenin sanayi üretiminin toparlandığı bir dönemde gıda ve enerji maliyetlerinin düşmesinden kaynaklandığı belirtildi.

Buna karşılık, mevsimsel ve konjonktürel etmenlere duyarlı gıda maddeleri ve enerji fiyatlarının dışta bırakılmasıyla hesaplanan çekirdek enflasyonda Haziran ayında yüzde 0.3 ile beklenenin üzerinde bir artış kaydedildi. Ancak, çekirdek enflasyondaki yükselişin esas olarak otomobil ve kamyonet fiyatlarından kaynaklandığı, bu kalemler göz önüne alınmadığında çekirdek enflasyonda Haziran ayındaki artışın yüzde 0.1 oranında kaldığı belirtildi.

SANAYİ ÜRETİMİNDE TOPARLANMA

ABD Merkez Bankası'nın (FED) açıklamasında ise Haziran ayında ABD'nin sanayi üretiminin yıllık bazda yüzde 0.5 artış gösterdiği bildirildi. Sanayi üretiminde Mayıs ayında kaydedilen yüzde 0.1'lik düşüşün ardından gelen bu toparlanma, olumlu enflasyon rakamlarıyla da desteklendiğinden, piyasalarda bir yılı aşkın süredir faiz oranlarında değişikliğe gitmeyen FED'in bu tutumunu yıl sonuna dek sürdüreceği beklentilerini güçlendiriyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı