Dünya Haberleri

  ABD'de uçakta sıvı ilaçlara izin verildi

  WASHINGTON (A.A)
  14.08.2006 - 08:09 | Son Güncelleme:

  İngiltere'de geçen haftaki terör paniğinin ardından, ABD'de yolcuların uçakta yanlarında sıvı ilaçlar taşımalarına yeniden izin verildi.

  ABD İç Güvenlik Bakanlığından yapılan açıklamada, İngiltere-ABD arasındaki uçuşlar için geçen hafta ilan edilen ve kritik anlamına gelen kırmızı alarm derecesinin, yüksek anlamına gelen turuncuya çevrildiği bildirildi.
  ABD'de bütün diğer ülke dışı ve ülke içi uçak seferlerinde geçen hafta uygulamaya konulan turuncu alarm düzeyi ise geçerliliğini koruyor.

  İlan edilen yeni önlemler çerçevesinde ABD'de bütün uçuşlarda anne sütü ve bebek maması dışında tüm sıvı ve jel maddelerin yolcular tarafından taşınması yasaklanmıştı.

  ABD Ulaştırma Güvenlik Dairesince yayımlanan yeni talimatta bu kısıtlama, ilaçlar için bir ölçüde hafifletildi. Bu çerçevede, yolcuların yanlarında bir litrenin onda birine kadar miktarda öksürük ilacı ve ağrı kesicilerle şeker hastalarının kullandığı glikoz jel gibi ilaçları taşıyabilmesine izin verildiği duyuruldu.

  Bunların dışındaki bütün sıvı ve jel maddelerin taşınmasına getirilen yasak sürüyor. Bu arada, ABD İç Güvenlik Bakanı Michael Chertoff, CBS televizyonuna Amerikan havacılık sektörüne yönelik terör tehdidinin ortadan kalkmadığını söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı