Dünya Haberleri

  ABD'de sigara savaşı alevlendi

  Hürriyet Haber
  10.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikan sigara şirketleri, geçtiğimiz yaz 40 eyaletin savcılarıyla vardıkları tarihi anlaşmadan tek taraflı olarak vazgeçtiklerini açıkladılar. 40 ayrı eyalette sigara şirketleri aleyhinde açılan davaların düşmesine karşılık, sigaranın zararlarıyla mücadele amacıyla 368 milyar dolarlık yardımda bulunmayı kabul eden şirketler, Kongre'nin çok daha ağır koşullar içeren bir yasa tasarısı hazırlaması üzerine yönetimle Kongre'ye yeniden savaş ilan ettiler.

  Geçen yıl varılan uzmaşmanın artık ‘ölü’ olduğunu bildiren Camel sigaralarının üreticisi Reynolds'un Başkan Yardımcısı Steven Goldstone, yönetimle Kongre'nin sigara şirketlerini batırmalarına izin vermeyeceklerini söyledi. Gençlerin sigara içmesini engellemek üzere reklamları azaltmayı da kabul ettiklerini belirten Goldstone, ‘Ancak Kongre’nin niyeti, sigaraya yüksek vergi koyarak bütün bir endüstriyi çökertmek. Bu fiyat artışları sanayiye büyük zarar verecektir. Bunu kabul edemeyiz' dedi. Marlboro'yu üreten Philip Morris adına yapılan açıklamada da ‘Artık bir çözüm mümkün değil’ denildi. Sigaraya karşı birkaç yıldır sıkı bir mücadele başlatan Başkan Clinton, Goldstone'un açıklamalarına sert tepki gösterdi ve ‘Kendileri bilir. Ya bizimle birlikte hareket ederler ya da mücadele ederler. Ama biz kararlıyız’ dedi.

  ABD Temsilciler Meclisi'nin sigara düşmanı üyesi Henry Waxman ise ‘Firmalar bize hiçbir şart dayatamaz ve onlardan izin almamıza da gerek yok’ diye konuştu.

  Geçen yıl varılan anlaşmada, firmalar, 25 yıl içinde eyaletlere 368 milyar dolar ödemeye razı olmuştu. Ancak, varılan anlaşmanın Amerikan Kongresi'nden yasal onay alması gerekiyordu. ABD Senatosu, çok farklı bir yasa tasarısı hazırlayarak ilgili komiteden geçirdi. Tasarı, şirketlerin ödeyeceği para miktarını 506 milyar dolara çıkarırken, firmalara karşı birçok yeni koşullar getiriyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı