Gündem Haberleri

  ABD'de seyyar laboratuvar

  Hürriyet Planet
  23.08.2012 - 11:28 | Son Güncelleme:

  ABD'nin New York eyaleti, son iki aydır tuhaf bir uygulamaya sahne oluyor. Özel sağlık şirketi Health Street’in başlattığı ‘mobil DNA testi’ uygulaması, sokak sokak dolaşan bir otobüsle gerçekleştiriliyor.

  Babasının kim olduğunu bilmeyenler, şüphe edenler, başka genetik sorunları olanlar 8 buçuk metrelik otobüsün kapısından giriyor ve 299 dolar karşılığında hayatındaki soru işaretlerine yanıt buluyor.

  Otobüse girip test talebinde bulunanların DNA örnekleri teknisyenler tarafından alınıyor, paketleniyor ve Ohio'daki bir laboratuvara gönderiliyor. Sonuçlar ise üç ile beş iş günü içerisinde elde ediliyor.

  Otobüs daha şimdiden çok ilginç hikayelere sahne olmuş. İki kardeşin, sadece anne ya da baba tarafından kardeş olduklarını keşfetmeleri, erişkin bir erkeğin bir arkadaşının kızının kendinden olduğunu öğrenmesi, test sonucu ortaya çıkan sarsıcı gerçeklerden sadece birkaçı...

  "YIKICI ETKİSİ OLABİLİR"

  Uzmanlar, DNA testi yaptırma imkânının bu kadar erişilebilir olmasının aileler üzerinde kötü hatta yıkıcı etkileri olmasından endişe ediyor.

  ABD'de, DNA testine başvuran insan sayısı yılda 500 bin gibi yüksek bir rakama varmış durumda. Bunun en önemli nedenlerinden biri, evlenmeden çocuk sahibi olan kişilerin sayısının artması olarak gösteriliyor.

  ABDde seyyar laboratuvar

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı