Dünya Haberleri

  ABD'de Obama'ya destek artıyor

  A.A.
  15.05.2008 - 09:40 | Son Güncelleme:

  ABD'de Demokrat Partinin başkan adaylığını elde etmeye yaklaşan, ancak rakibi Hillary Clinton ile arasındaki yarışı henüz önde bitiremeyen Barack Obama, parti içinde kilit bir desteği, eski rakibi John Edwards'tan aldı.

  Obama'nın Grand Rapids kentindeki kampanya programına katılan Edwards, Demokrat Partinin birliği için, yarışta Obama'yı desteklediğini açıkladı ve büyük alkış aldı. Edwards, Obama'nın süren yarıştaki önderliğine atıfta bulunarak, "Demokrat seçmenler tercihlerini yaptı, ben de yaptım" dedi.


  Popülist politikalarıyla tanınan ve çalışan kesimlerce sevilen Edwards'ın desteğinin, bu kesimlerden oy almakta zorlanan Obama'ya önemli katkısının olması bekleniyor. Partinin başkan adaylığını elde etme yolunda delege yarısında Clinton'ın oldukça önünde giden, ancak salı günkü ön seçimde West Virginia'da rakibi önünde ağır bir yenilgi alan Obama, oldukça değer verilen Edwards'ın desteğini sağlayarak rahatladı.

  Edwards, Demokrat Partideki yarışta Obama ve Clinton'dan sonra üç numaralı iddialı adaydı, ancak erken önseçimlerde aradığını bulamayarak mücadeleden çekilmişti. Obama'nın başkan adaylığını kazanması durumunda muhtemel başkan yardımcısı adayları arasında Edwards'ın ismi ön sıralarda geçiyor. Edwards, 2004 başkanlık seciminde Demokrat Parti'nin başkan yardımcısı adayıydı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı