Gündem Haberleri

  ABD'de misilleme korkusu

  Hürriyet Planet
  02.05.2011 - 09:13 | Son Güncelleme:

  ABD'yi dünyanın en çok aranan ismi olan El Kaide lideri Usame bin Ladin'in öldürülmesinin ardından militanlarının ya da fanatiklerin saldırı düzenleyebileceği korkusu sardı.

  Ameikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Başkanı Leon Panetta, El Kaide'nin Usame bin Ladin'in öldürülmesinin intikamını almasının "neredeyse kesin" olduğunu söyledi.

  Panetta, "Bin Ladin ölse de El Kaide ölmedi. Teröristler kesinlikle onun intikamını almaya çalışacaktır. Dikkatli ve kararlı olacaklardır" dedi.

  ABD'de istihbarat görevlililer ve güvençlik güçleri, cami çevrelerinde önlemleri artırırken, biyolojik ve kimyasal silahlar konusunda uzman olan özel birlikleri de göreve çağırdı.               

  ABD Başkanı George W. Bush'un eski özel kalem müdürü Andrew Card, ABC televizyonuna yaptığı açıklamada, "Hala var olan tehlike karşısında özellikle tetikte olmalıyız" dedi.

  ABD Deniz Piyadeleri bünyesindeki Kimyasal ve Biyolojik Olaylarla Mücadele Gücü, nükleer sızıntı nedeniyle bulunduğu Japonya'dan geri çağrıldı.

  NEW YORK'TA ALARM

  Operasyonun açıklanmasından kısa bir süre sonra New York kentinin yöneticileri polisi en üst düzey alarma geçirdi.

  New York Emniyet Müdürü Raymond W. Kelly, "New York kentine yönelik belirli bir saldırı tehdidi olduğu yönünde herhangi bir bilgi olmamasına rağmen, Usame bin Ladin'in öldürülmesine ilişkin haberin ardından tüm güvenlik güçleri alarma geçirildi" dedi.

  ABD Dışişleri Bakanlığı, ülke dışındaki misyonlara ve ABD vatandaşlarına temkinli olmaları çağrısında bulundu.

  Güvenlik uzmanları da özellikle uçak ve otel gibi seyahat noktalarının hedef alınabileceği uyarısı yaptı.

  Başkan'ın eski Ulusal Güvenlik Richard Clarke, bin Ladin'in ölümünün ABD'nin terörle savaşında bir bölümün sonu olduğunu ancak yeni bir bölüm açacağını söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı