Dünya Haberleri

  ABD'de Mandela öfkesi

  Hürriyet Haber
  30.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Güney Afrika'yı ziyareti sırasında, Erbakan'ın Kaddafi'den gördüğü muamelenin benzeriyle karşılaşan ABD Başkanı Bill Clinton'ın suskun kalması, Cumhuriyetçileri çileden çıkardı. G.Afrika Devlet Başkanı Mandela'dan işittiği azara karşılık vermeyen Clinton'a çok sert tepki var.

  ABD Başkanı Bill Clinton'ın, kendisine Küba, Libya ve İran'la ilişkileri düzeltmesi konusunda adeta ders veren Güney Afrika Devlet Başkanı Nelson Mandela'nın ağır sözlerini sineye çekmesi Cumhuriyetçileri kızdırdı. Temsilciler Meclisi Başkanı Newt Gingrich, Başkan Clinton'ı ABD dış politikasını savunmamakla suçladı.

  Temsilciler Meclisi Başkanlığı'na yeniden aday olduğunu açıklayan Newt Gingrich, Clinton'ın sessiz tavrını eleştirerek, Mandela’ya etkili bir cevap vermeliydi. Dünyaya kendimizi etkin bir şekilde anlatmamız gerektiğine inanıyorum. Çünkü bu insan neslinin geleceği açısından önemli. Eğer davamızı dünyaya taşıyamazsak, dünya bunu nasıl öğrenebilir' dedi.

  Mandela'yı Küba ve Libya'ya ekonomik ambargo uygulayan ABD'ye katılmaya davet eden Gingrich, Küba lideri Fidel Castro, demokratik seçimlerin yapılmasına izin verinceye ve Libya lideri Muammer Kaddafi, İskoçya üzerinde infilak eden Pan Am yolcu uçağının iki failini teslim edinceye kadar yaptırımların süreceğini kaydetti.

  Siyah-beyaz kavgası yüzünden 27 yıl hapis yattıktan sonra Güney Afrika Cumhuriyeti'nin ilk siyahi Devlet Başkanı olan Nelson Mandela, geçen cuma günü ağırladığı ABD Başkanı Bill Clinton'a adeta politika dersi vermişti. Mandela, ABD'den Küba ve Libya'ya uygulanan ambargoların kaldırılmasını istemişti. Clinton ise Libya lideri Muammer Kaddafi'nin güneydoğu politikaları konusundaki azarlarını sineye çeken eski Başbakan Necmettin Erbakan gibi sessiz kalmayı tercih etmişti.

  Beyaz Saray Sözcüsü Mike McCurry, Clinton'ın Mandela'nın sözlerinden rahatsız olmadığını belirterek ‘O Nelson Mandela. İstediğini söyler’ diye konuştu. Clinton'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Sandy Berger ise sözkonusu üç ülkeyle iyi ilişkiler kurulması konusunda Mandela'yla hemfikir olmadıklarını kaydetti.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı