Gündem Haberleri

  ABD'de kasırga mağdurlarının yolsuzluğu ortaya çıktı

  WASHINGTON (A.A)
  14.02.2006 - 12:23 | Son Güncelleme:

  ABD'yi yaz sonunda vuran Katrina ve Rita kasırgalarından kurtulan felaketzedelerin hükümet yardımını almak için milyonlarca dolara varan yolsuzluk yaptıkları ortaya çıktı.

  Hükümetin harcamalarını kontrol eden bağımsız kuruluş GAO'nun yaptığı bir araştırmaya göre, kasırgadan sonra yardım talebinde bulunan 2,5 milyon kişinin yaklaşık 900 bininin hükümet yardımını almak için yalan beyanda bulunduğu tahmin ediliyor.

  Afet Yardım Kuruluşu Fema'nın kazazedelerle ilgili kimlik bilgilerini tespit etmekte yetersiz kalmasından ötürü, afetzedelerin hükümetin 2 bin dolarlık yardımını almak için kolayca yalan beyanda bulunabildikleri belirtiliyor. Fema, kasırgazedelere 5,4 milyar dolar tutarında yardımda bulundu.

  GAO'nun incelemesinde örnek olarak ele alınan 248 başvurudan 165'inde yanlış sosyal güvenlik numarası (başkalarına veya ölenlere ait ya da tamamen uydurma) verildiği, kasırgadan zarar gördüğü belirtilen 200 konuttan 80'inin böyle bir adreste bulunmadığı belirlendi.

  Yalan beyanla alınan yardım miktarının henüz belli olmadığını belirten GAO yetkilileri, bu konudaki soruşturmanın sürdürüldüğünü kaydettiler.

  BUSH YÖNETİMİNİN TANITIM HARCAMASI

  Öte yandan, GAO bir başka raporunda, George W. Bush yönetiminin tanıtım ve halkla ilişkiler için 2,5 yılda 1,62 milyar dolar harcadığını bildirdi.

  Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) özellikle asker alma kampanyalarının finansmanı için sarf ettiği 1,1 milyar dolarla en çok harcama kalemini oluşturduğunu belirten GAO yetkilileri, bu rapor hazırlanırken, hükümetin 2003, 2004 ve 2005'in ilk altı ayında yaptığı harcamaların göz önünde bulundurulduğunu kaydettiler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı