Dünya Haberleri

  ABD'de ‘kansız iç savaş’

  Hürriyet Haber
  10.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD demokrasisi, 7 Kasım'da yapılan seçimlerden sonra Florida eyaletindeki oy sayımı anlaşmazlığı nedeniyle saplandığı bataklıktan kurtulmaya çalıştıkça daha da batıyor.

  Bir siyasi gözlemci ise ‘henüz kansız da olsa bir iç savaş yaşıyoruz’ diyerek endişesini dile getirirken, bir başkası ‘Elle sayımda Mafya kuralları işleyecektir’ diyor.

  Florida Yüksek Mahkemesi'nin 3'e karşı 4 oyla Demokrat Parti Başkan Adayı Al Gore lehine aldığı kararın ardından dün Cumhuriyetçi Parti Başkan Adayı George W. Bush'un başvurusunu değerlendiren Washington'daki Federal Yüksek Mahkeme elle sayımı durdurdu.

  Federal Yüksek Mahkeme, yarın tarafların elle sayımla ilgili argümanlarını dinleyecek. Mahkeme tarafların avukatlarını dinledikten sonra ne yönde bir karar alacağı bilinmiyor. Federal Yüksek Mahkeme'nin elle sayımını durdurma kararını 4'e karşı 5 oyla alınmasına karşılık Mahkeme yargıçlarından Antonin Scalia, kişisel görüş notunda, üyelerin çoğunun George W. Bush yönünde bir karara varacağı ihtimalinin yüksek olduğunu vurguladı.

  MAFYA KURALLARI

  Siyasi gözlemci Pat Cadell, ‘bu bir çılgınlık, artık elle sayımda Chicago’nun mafya kuralları işleyecektir' derken, bir başka yorumcu, ‘‘eğer kaosu seviyorsanız kargaşanın cennetine ulaştık’’ ifadesini kullandı. Bundan sonra tam olarak ne olacağını kimse kestiremiyor. Florida Eyalet Meclisi'nin 12 Aralık'ta 25 ikinci seçici delegesini isimleriyle kayda geçirmesi gerekiyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı