Gündem Haberleri

  'ABD'de işkence gördüm' iddiası

  Hürriyet Haber
  15.01.2002 - 12:48 | Son Güncelleme:

  ABD'de gözaltına alındıktan sonra polis merkezinde işkence gördüğünü iddia eden taksi şoförü Aşır Altınöz, Edremit Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

  ABD`den döndükten sonra Balıkesir`in Edremit İlçesi`ne yerleşen Aşır Altınöz, 18 Ekim`de ABD`deki evinde sinir krizi geçirmesinin ardından, komşularının ihbarı üzerine gelen polis tarafından Montgomery Polis Merkezi`nin nezarethanesine atıldığını ve burada bir hafta boyunca işkence gördüğünü öne sürdü.

  ABD`ye bir daha gitmeyi düşünmediğini ifade eden Altınöz, "Alabama Eyaleti`nin Montgomery polis nezarethanesinde bir hafta süreyle işkence gördüm. Ayaklarımı zincirle bağladılar. Copla dövdüler. Türk Konsolosluğu`nu aramama bile izin vermediler. Avukat çağırmadılar. 25 Ekim`e kadar bu işkence sürdü. Sonra eniştem, Türkiye`den gelip beni kurtardı. Amerikan polisinden davacıyım" dedi.

  Altınöz, işkence sonrası psikolojik tedavi gördüğünü anlatarak, sorumluların cezalandırılması için Edremit Cumhuriyet Savcılığı`na başvurduğunu ve savcılığın da kendisini devlet hastanesine sevk ettiğini söyledi.

  Edremit Cumhuriyet Savcısı Cemal Dönmez, Aşır Altınöz`ün ABD`de işkence gördüğü iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:

  "Aşır Altınöz`ün işkence gördüğünü belgelemesi gerekiyordu. Bununiçin Adli Tıp Kurumu`ndan rapor getirmesini istedik. İstenilen rapor henüz bize ulaşmadı. Rapor gelirse dosyayı Adalet Bakanlığı`na göndereceğiz. Bakanlık uygun görürse uluslararası hukuk işletilebilir.Ayrıca, kendisi konsolosluklar aracılığıyla ABD`den şikayetçi olabilirve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi`nde de dava açabilir."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı